13 września 2017

Kategoria:
Inne

Kiedy nie uzyskamy zwrotu kaucji za czarter jachtu?

Rejs po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to doskonały sposób na spędzenie urlopu. Aby cieszyć się taką przygodą, wcale nie musisz posiadać własnego jachtu. Obecnie bez trudu możesz skorzystać z oferty jachtów czarterowych. Jednak decydując się na wypoczynek na jachcie, musisz oczywiście pamiętać o odpowiedzialności, jaka wiąże się z korzystaniem z czarteru. Zdrowy rozsądek zabezpieczy cię przed ewentualnością utraty kaucji.

Warunki czarteru i kaucja

Przed wyruszeniem w podróż jachtem zawsze spisywana jest umowa czarterowa. Określa ona dokładną cenę usługi oraz ogólne warunki umowy. Jednym z nich jest wpłata kaucji, o wysokości odpowiedniej do rodzaju, jakości i wieku wynajmowanego sprzętu – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy VIPJACHT.

Przed przekazaniem najemcy jachtu, właściciel zaopatruje go w całe niezbędne podczas rejsu wyposażenie. Wyruszając w rejs masz więc zawsze pełne zbiorniki paliwa, butlę z gazem, odpowiedni zapas wody pitnej, naładowane akumulatory. Wszystkie te elementy wliczone są oczywiście w cenę czarteru. Natomiast kaucja dotyczy pozostałych, niezużywających się elementów wyposażenia.

Kiedy narażasz się na utratę kaucji?

Jeżeli przy terminowym zdaniu jachtu sprzęt jest w nienaruszonym stanie, nie musisz obawiać się o zwrot kaucji. Jeśli jednak podczas rejsu dojdzie do sytuacji, w której wyposażenie ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu, kaucja będzie przeznaczona na pokrycie kosztów naprawy.

Utraty kaucji należy spodziewać się zatem w sytuacji uszkodzenia stałych elementów jachtu, np. steru strumieniowego, często zdarza się wciągniecie w niego liny która łamie łopatki, silnika lub śruby napędowej, kabestanów. Warto również bardzo uważać na burty jachtu, które często są zarysowywane. Ponadto nasze jachty posiadają bardzo bogate wyposażenie ponadpodstawowe na które trzeba zwrócić szczególna uwagę. Kolejną częstą przyczyną utraty kaucji jest potarganie żagli lub zgubienie elementów wyposażenia, np. odbijaczy.

Dlatego tak ważne jest, by wynajmu jachtu podejmowały się wyłącznie osoby, które naprawdę potrafią poruszać się na wodzie. W razie braku patentu lub pewności siebie w sterowaniu jachtem, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnego sternika.

Większość szkód powodowanych podczas rejsów jachtami czarterowymi wynika z zaniedbań najemców. Niestety, częstą ich przyczyną jest używanie alkoholu i innych środków odurzających, co stanowczo odradzamy. Nieodpowiedzialne zachowanie podczas rejsu może pozbawić cię zwrotu kaucji za czarter.