mieszanki paszowe
2 grudnia 2016

Kategoria:
Inne

Uzupełniające mieszanki paszowe dla zwierząt hodowlanych

Dieta zwierząt hodowlanych różni się od tego, co jedzą zwierzęta dzikie. Te ostatnie pozyskują z niej komplet składników odżywczych. Zwierzęta hodowane na ubój są żywione w sposób możliwie najtańszy. Jest to monotonna, wyjałowiona dieta. Z tego powodu, aby zachować zwierzęta w dobrym zdrowiu, stosuje się suplementy – uzupełniające mieszanki paszowe.

Jakie składniki zawierają mieszanki?

Uzupełniające mieszanki paszowe dla zwierząt hodowlanych muszą zawierać wszystko to, czego pozbawiona jest bazowa pasza. Co ważne, substancje te muszą pozostawać w odpowiednich proporcjach. Szczególnie ważne są mieszanki o właściwościach leczniczych oraz profilaktycznych. Dostarczają one nie tylko witamin i mikroelementów, ale też pozwalają uniknąć ciężkich chorób lub szybciej wrócić do dobrej kondycji. Przykładem uzupełniającej mieszanki paszowej o właściwościach przeciwbiegunkowych jest Bentawet.

Standardowa mieszanka uzupełniająca zawiera komplet witamin i minerałów, które wpływają na sprawne funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie zwierzęcia. Zachowanie go w dobrym zdrowiu ma niebagatelny wpływ na jakość pozyskanego później mięsa, a także pozwala uniknąć kosztów leczenia.

W jaki sposób stosować mieszanki paszowe?

To, w jaki sposób podaje się mieszankę uzupełniającą, zależy w dużej mierze od tego, z jakim typem paszy ma się do czynienia. Przykładowo: mieszanki paszowe Bentawet nie mogą być używane stale z uwagi na właściwości resorbujące. Dawkowanie będzie się różniło w zależności od gatunku zwierzęcia, co do zasady jednak suplementacja nie powinna trwać dłużej niż dziesięć dni.

Uzupełnianie diety zwierząt mieszankami paszowymi jest szczególnie ważne w okresie ich intensywnego wzrostu. Potrzeby rosnącego szybko zwierzęcia mogą bowiem przewyższać możliwości płynące ze standardowej diety. Stąd, aby rozwój nie był zakłócony, zwierzę powinno przyjmować preparaty uzupełniające braki w substancjach odżywczych. Może to być białko, ale też minerały i witaminy. Wspieranie szybkiego wzrostu zwierzęcia leży także w interesie hodowcy. Im szybciej zwierzę osiągnie wymagane wymiary, tym szybciej zwolni miejsce dla kolejnego okazu, pomnażając zyski z chowu.

Współcześnie, przy chowie na skalę przemysłową, uzupełnianie diety zwierząt mieszankami jest nieodzowne, aby zachować konkurencyjne ceny i jakość mięsa. Niemniej także mali hodowcy, którzy znają każdą sztukę i chcą osobiście zadbać o zdrowie i dobrostan zwierząt, znajdą preparaty odpowiadające na potrzeby ich trzody.