Maszyna CNC
23 marca 2018

Kategoria:
Inne

Usługi CNC od podszewki. Wszystko co warto wiedzieć o numerycznej obróbce materiałów

Usługa CNC to numeryczna obróbka materiałów, wykonywana w oparciu o sterowane komputerowo centra obróbcze. Zaawansowane możliwości technologiczne i duży obszar roboczy urządzeń sprawiają, że usługi tego typu znajdują użytek w różnych gałęziach przemysłu – przy realizacji wymagających projektów oraz przetwarzaniu rozmaitych typów materiałów (drewna, stali, metali kolorowych, płyt kompozytowych, tworzyw sztucznych).

Rodzaje usług CNC

Wiele współczesnych zakładów przemysłowych polega na pracy profesjonalnych obrabiarek sterowanych numerycznie. Mnogość funkcji dostępnych w tego typu maszynach przekłada się na ilość możliwych do wykonania usług. Do standardowych prac realizowanych przy pomocy technologii CNC należą m.in.: grawerowanie, frezowanie, cięcie po obrysie, trasowanie czy popularne ostatnimi czasy wycinanie 3D. Szczegółowej obróbce mogą podlegać nieskomplikowane elementy w pojedynczych i seryjnych nakładach, części prototypowe, a także niezwykle precyzyjne detale techniczne, stanowiące podzespoły nowoczesnych maszyn i innych złożonych urządzeń. Szerokim zakresem usług CNC dla przedstawicieli licznych dziedzin przemysłu dysponuje np. znana firma TechgrafQ z Poznania.

Usługi CNC dla przemysłu

Jakie branże mogą korzystać z dobrodziejstw numerycznej obróbki materiałów? Jest ich naprawdę wiele. Przykładowo, poznańska firma TechgrafQ współpracuje z przedstawicielami branży stolarskiej (rozkrój płyt, tworzenie elementów funkcjonalnych i ozdobnych mebli, ornamentów, frontów, stylizowanych stelaży na meble tapicerowane), stoczniowej (okienka z pleksi, elementy wyposażenia jednostek) oraz motoryzacyjnej (dorabianie części zamiennych, tworzenie uszczelek, tuning itd.). Na szczególne podkreślenie zasługują produkty realizowane dla branży reklamowej. Chodzi tu m.in. o produkcję tabliczek znamionowych, kasetonów, szyldów, liter przestrzennych, płaskorzeźb, oryginalnych gadżetów czy medali – słowem wszystkiego, w czym TechgrafQ specjalizuje się na co dzień.

Jak widać po zamieszczonych przykładach, usługi CNC są w stanie przyjmować zróżnicowane oblicze, a wyroby powstałe przy ich pomocy okazują się praktyczne i niezawodne w zastosowaniu. Nowoczesne obrabiarki sterowane komputerowo mają przed sobą wielką przyszłość i można się spodziewać, że ich wykorzystywanie w przemyśle będzie narastać z każdym rokiem, przyczyniając się do jeszcze większej automatyzacji procesów produkcji.