29 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Urządzenia do usuwania powłok malarskich metodą pyrolizy

Lakierowanie przyczynia się do powstawania gładkiej, pomalowanej powierzchni. Dodatkowo zabezpiecza ją przed korozją i innymi czynnikami zewnętrznymi. Nanoszenie lakieru jest bardzo częstym działaniem, ale czasem konieczne jest również jego usunięcie. Jak to zrobić? Za pomocą zjawiska pyrolizy, a właściwie specjalnych urządzeń wykorzystujących tę metodę.

Na czym polega pyroliza?

Pyroliza to zjawisko polegające na czyszczeniu jakiegoś sprzętu wysoką temperaturą. Urządzenia wykorzystujące tę metodą mają formę pieców ogrzewanych gazem (ziemnym lub LPG) albo olejem opałowym. Zjawisko pyrolizy zachodzi w temperaturze około 500 ͦC. Ponieważ podczas wypalania lakieru lub starych farb dochodzi do powstawania trujących gazów, trzeba je później zutylizować. Ten proces zachodzi w temperaturach 850-920  ͦC. Co ciekawe, nie tylko specjalistyczne piece posiadają funkcję pyrolizy. Możliwość wykorzystywania tej metody mają również nowoczesne piekarniki. Jeśli posiadają funkcję czyszczenia, rozpalają się aż do 500  ͦC. W tej temperaturze wypalane są wszelkie tłuszcze oraz inne pozostałości. Po zakończeniu czyszczenia piekarnik ochładza się i wystarczy usunąć z niego pozostałości popiołu, przecierając ścianki czy dno na przykład ręcznikiem papierowym. Należy pamiętać o tym, że piekarnik musi być pusty podczas zachodzenia zjawiska pyrolizy – w przeciwnym razie blachy mogą zostać uszkodzone.

Metoda pyrolizy – czy można czyścić nią wszystko?

Niestety metoda pyrolizy nie jest uniwersalna. Można ją wykorzystywać w przypadku elementów stalowych i aluminiowych. To właśnie te materiały są odporne na wysokie temperatury, dlatego mogą zostać poddane czyszczeniu bez ryzyka, że spowoduje to zmianę struktury wewnętrznej metalu. Do czego można zatem używać metody pyrolizy? Czyszczeniu tym sposobem mogą zostać poddane: elementy wyposażenia lakierni (np. zawieszki lakiernicze, kosze, wózki, prowadnice i systemy transportu, pojemniki, kraty itp.), stalowe części oraz felgi samochodów, ramy rowerów i motocykli, armatura przemysłowa, wózki piekarnicze (które zostały zanieczyszczone tłuszczem) oraz ogrodzenia, balustrady, lampy itd.

Zalety stosowania pyrolizy

Jedną z zalet pyrolizy jest przede wszystkim jej skuteczność (oczywiście w przypadku materiałów, do których jest przeznaczona). Metoda ta jest również ekologiczna, ponieważ gazy powstałe w wyniku pyrolizy są utylizowane, a z pieca wydostają się jedynie nieszkodliwe substancje. Jedną z firm oferujących specjalne urządzenia do pyrolizy jest firma ZUGIL – Projekt. Piece znajdą zastosowanie zwłaszcza w lakierniach, gdzie usuwanie powłok malarskich metodą pyrolizy może być często konieczne.