sadzonki
4 listopada 2016

Kategoria:
Inne

Ukorzenianie sadzonek zielnych

Rozmnażanie roślin to dla ogrodnika ogromna frajda, ponieważ ma wtedy poczucie własnoręcznego tworzenia swojego ogrodu zamiast kupowania gotowców, które jedynie wsadza w ziemię. Jest to też po prostu duża oszczędność, gdy potrzebujemy dużych ilości jednej odmiany. Jak wygląda taki proces i jak się za to zabrać?

Zanim zaczniemy

Wiele zależy oczywiście od gatunku i odmiany rośliny, którą chcemy rozmnożyć, bo różne gatunki mogą mieć odmienne wymagania dotyczące temperatury, wilgotności, odczynu gleby – dlatego ukorzenianie sadzonek może się różnić dla danej odmiany lub rodzaju sadzonek; w artykule skupimy się na sadzonkach zielnych. Przed całym procesem warto zaczerpnąć wiedzy fachowej na temat roślin, które będziemy sadzonkować, ponieważ niektóre elementy (np. podlewanie, lub specjalne wymagania jakiejś odmiany) należy dostosować do konkretnej rośliny. Zawsze możemy oczywiście pomóc sobie środkami wspomagającymi ukorzenianie.

Rozmnożenie roślin należy zacząć od właściwego przygotowania miejsca ich ukorzenienia, czyli inspektu.

Przygotowanie inspektu

Inspekt to po prostu drewniana skrzynia (bez dna) z ziemią przeznaczoną do rozmnażania i ukorzeniania roślin. Gleba w inspekcie powinna być mieszanką 1:1 gruboziarnistego piasku i torfu o głębokości minimum 40-50 centymetrów. Ważnym elementem inspektu jest otwierana pokrywa (tzw. okno inspektowe), która pozwala regulować przepływ powietrza wewnątrz, a jednocześnie chroni i nagrzewa znajdujące się w nim rośliny; okno inspektowe powinno być zwrócone na południe, aby rośliny miały jak najwięcej słońca. Inspekt można łatwo zbudować samemu z powszechnie dostępnych materiałów; jest też oczywiście możliwość zakupu gotowego inspektu w różnych wymiarach, gdzie zamiast folii w oknie inspektowym będzie wstawiona szyba. Pamiętajmy, aby glebę po wymieszaniu delikatnie ubić i podlać – jest ważne aby zrobić to przed wsadzeniem sadzonek, ponieważ jeśli podlejemy po wsadzeniu sadzonki, to woda wypłucze ukorzeniacz z łodygi. Jeśli mamy przygotowany inspekt, możemy brać się za sadzonki.

Przygotowanie sadzonki

Sadzonkę zielną zrywamy w drugiej połowie wiosny z rośliny-matki, która jest zakorzeniona przynajmniej jeden rok. Zerwana sadzonka powinna mieć minimum 10 centymetrów długości (w zależności od budowy rośliny) i 2-3 węzły. Obcinamy liście, a dolną końcówkę łodygi ścinamy skośnie, aby odsłonić białą tkankę łodygi. Tak przygotowaną dolną część łodygi zanurzamy na kilka centymetrów w ukorzeniaczu, a całość wsadzamy w ziemię w inspekcie. Jeżeli sadzonek jest więcej, należy je sadzać w dwóch lub więcej rządkach naprzemiennie.

Teraz wystarczy już tylko podlewać ukorzeniające się sadzonki zgodnie z wymaganiami hodowanej rośliny, a na wiosnę je wyciągnąć. Pamiętajmy na koniec, aby opisać każdą rozmnażaną przez nas roślinę oznaczyć. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach aby samemu rozmnażać rośliny, to nic złego – zawsze możemy zwrócić się do szkółek roślin, jak np. Gospodarstwo Szkółkarskie.