ukladanie-kostki-brukowej
3 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Układanie kostki brukowej krok po kroku. Dlaczego warto korzystać z firmy brukarskiej?

Układanie kostki brukowej może wydawać się łatwą czynnością, jednak praktyka pokazuje, że podjęcie się jej bez doświadczenia i wiedzy skazane jest na porażkę. Chcąc zaoszczędzić na firmie brukarskiej i ułożyć kostkę samodzielnie prędzej czy później dostrzeżemy wiele wad ułożonej nawierzchni, a także narazimy się na dodatkowe koszty związane między innymi z wymianą popękanych kostek.

Dlaczego nie warto samodzielnie układać kostki brukowej?

Kostka brukowa to marzenie wielu z nas – jest estetyczna i trwała, idealnie nadając się do brukowania ścieżek czy podjazdów. Mamy z nią do czynienia właściwie na każdym kroku – wiele ulic składa się głównie z kostki brukowej, spotykamy ją także na dziedzińcach i w parkach. Wszystkie jej zalety dostrzeżemy jednak wyłącznie wtedy, gdy ułożenie kostki brukowej powierzymy profesjonalistom – takim jak fachowcy z firmy Mabud. Jeżeli bowiem kostka zostanie źle ułożona, przestanie spełniać swoją funkcję. Nawierzchnia będzie nierówna, szybko popęka, a pomiędzy kostkami ukażą się spore przerwy. Poprawne ułożenie kostki brukowej to niezwykle czasochłonna i trudna praca wymagająca obecności kogoś doświadczonego w tej kwestii.

Etapy układania kostki brukowej przez firmę brukarską

Pierwszym etapem układania kostki brukowej są oczywiście przygotowania – nie tylko terenu pod nawierzchnię. Ważny jest także wybór kostki o odpowiedniej grubości, dostosowanej do zastosowania. Grubsza kostka wytrzymuje większe obciążenia, cieńsza natomiast idealnie sprawdza się jako element dekoracyjny lub w celu wybrukowania ścieżek ogrodowych. Jeśli chodzi o prace ziemne, konieczne jest wykonanie wgłębienia, które również zależy od przewidywanego obciążenia nawierzchni. Wgłębienie to może mieć od piętnastu centymetrów do nawet pół metra. Usunięty grunt zostaje rozdrobniony, a później dodaje się do niego wodę i cement w celu jego wzmocnienia. Powierzchnię tak wykonanej podbudowy należy dokładnie wyrównać i zagęścić. Później nadchodzi moment, w którym instalowane jest odwodnienie liniowe – o ile przewiduje je projekt. Na dalszym etapie prac zakładane są krawężniki. Dopiero po zakończeniu wszystkich opisanych wyżej etapów można ułożyć samą kostkę. Im bardziej skomplikowany wzór, tym większego planowania wymaga ten etap prac. W trakcie układania kostki brukowej weryfikowane są w praktyce wszystkie poprzednie kroki – jeśli pewne kwestie zostały niedopilnowane lub przeoczone, poprawne wykonanie samej nawierzchni będzie niemożliwe. Ponownie okazuje się zatem, jak istotne jest korzystanie z usług firmy brukarskiej.