wyroby-hutnicze
24 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Typy wyrobów hutniczych

Wyroby hutnicze to bardzo szeroka gama produktów metalowych, wytwarzanych przez huty oraz zakłady metalurgiczne. Do ich produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju metale oraz ich stopy – przede wszystkim stal różnych gatunków. Jakie wyroby hutnicze znajdziemy na rynku i jakie jest ich zastosowanie? Opisy najpowszechniejszych z nich znajdziemy w poniższym artykule.

Blachy

Płaskie wyroby, których grubość jest dużo mniejsza od ich długości oraz szerokości – zazwyczaj liczy się ją w milimetrach. Dostarczane są w postaci pojedynczych arkuszy bądź taśm zawiniętych na rolki. Wyróżniamy wiele rodzajów blach w zależności od gatunku metalu użytego do ich wytworzenia (blacha stalowa, aluminiowa etc.), wykończenia powierzchni (gładka, falista, cynkowana) czy grubości (cienka, gruba, folia).

Kątowniki, ceowniki, teowniki i inne

Są to elementy konstrukcyjne wytwarzane w procesie walcowania bądź gięcia metalu. Nazwa każdego z nich wynika bezpośrednio z kształtu elementu w przekroju poprzecznym, czyli inaczej profilu, dlatego:

  • kątownik – w przekroju poprzecznym przypomina literę L, jego krawędzie ustawione są prostopadle do siebie,
  • ceownik – w przekroju poprzecznym przypomina literę C,
  • teownik – w przekroju poprzecznym przypomina literę T,
  • dwuteownik – w przekroju poprzecznym przypomina dwie litery T, złączone podstawami,
  • zetownik – w przekroju poprzecznym przypomina literę Z, z tym że między krawędziami zostały zachowane kąty proste,
  • płaskownik – płaski pręt o prostokątnym przekroju poprzecznym.

Rury

Podłużne elementy konstrukcyjne, zwykle znacznej długości i o przekroju poprzecznym w kształcie okręgu.

Rury znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, bez nich niemożliwe jest wykonanie jakiejkolwiek instalacji doprowadzającej media do budynku – wyjaśnia przedstawiciel Firmy Handlowej Zajkowska, specjalizującej się w sprzedaży szerokiej gamy materiałów budowlanych. – Rury metalowe zwykle stosowane są do konstruowania przewodów wentylacyjnych oraz kominowych. Niegdyś powszechnie używało się ołowianych rur do budowy wodociągów, jednak obecnie już nie produkuje się ich ze względu na szkodliwy wpływ związków ołowiu na zdrowie człowieka.

Drut

Przekrój poprzeczny tego elementu ma bardzo niewielką średnicę, liczoną zazwyczaj w ułamkach milimetrów – maksymalna grubość drutu wynosi 8 mm. Dodatkowo przekrój ma w znaczącej większości przypadków okrągły kształt, relatywnie rzadko spotyka się druty o przekroju kwadratowym. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie: w branży budowlanej używa się ich do wiązania prętów zbrojeniowych, mało odpowiedzialnych naciągów – w branży elektronicznej stosowane są przede wszystkim jako przewody elektryczne. Większość drutów może być kształtowana przy użyciu gołych rąk.