23 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Typy maszyn do obróbki metali

Aby móc dokonać obróbki metalu, należy posiadać odpowiednią maszynę. Najczęściej od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć zależy to, jaką metodą będziemy obrabiać metal, a tym samym, jakie maszyny okażą się w tym pomocne. Możemy wyróżnić m.in. wycinarki, nożyce i prasy.

Wycinarki

Cięcie blach laserem jest metodą pozwalającą uzyskać bardzo precyzyjne kształty. Dzięki temu, że wiązka laserowa jest skupiona i pozwala wycinać cienkie szczeliny, uzyskanie określonego konturu lub małego otworu nie stanowi najmniejszego problemu. I o najważniejsze, identyczny efekt można uzyskać wielokrotnie. Przez to, że cięcie laserem musi być bardzo precyzyjne, maszyna powinna być utrzymana w doskonałym stanie – nawet najmniejsze niedopatrzenie może spowodować np. to, że blacha będzie drgać, a tym samym cięcia nie będą dokładne.

Wycinarka plazmowa to z kolei urządzenie wykorzystywane do cięcia blach za pomocą plazmy, czyli materii przypominającej gaz. Maszyna ta jest sterowana numerycznie, a samo cięcie polega na stopieniu i wyrzuceniu metalu znajdującego się w szczelinie cięcia.

Nożyce i prasy

Nożyce gilotynowe to dość proste w działaniu urządzenie, które pozwala przecinać arkusze blachy po linii prostej. Są to dwa przylegające do siebie noże nachylone pod niedużym kątem. Ich budowa sprawia, że nie musimy używać dużej siły do cięcia.

Jeśli blacha ma być gięta, świetnie sprawdza się prasa krawędziowa, dzięki której można przygotować elementy dekoracyjne, napisy, reklamy i inne.

Gdzie szukać?

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka maszyna jest potrzebna do określonej, planowanej przez nas obróbki, najlepiej wybrać się do zakładu, który wyposażony jest we wszystkie rodzaje urządzeń i świadczy usługi z zakresu obróbki metali, np. Zakład Ślusarsko-Kotlarski „Kamen” Janusz Kamenczak.