8 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Typy drutów – krótki przegląd ofertowy

Drut to jeden z najpopularniejszych wyrobów hutniczych, wykorzystywany zarówno w pierwotnej postaci, jak i w roli materiału konstrukcyjnego do tworzenia siatek czy plecionek. Szeroki zakres stosowania tego produktu dodatkowo zwiększa urozmaicenie asortymentu. Obejmuje on warianty o różnych wykończeniach powierzchni, średnicach i właściwościach fizycznych.

Ogólna charakterystyka drutu

Drut powstaje metodą przeciągania na zimno lub na gorąco z określonego metalu. Pomimo podobieństwa kształtu, typ surowca decyduje o wielu cechach drutu, w tym o parametrach technicznych, wyglądzie i właściwościach. Pomiędzy poszczególnymi odmianami wyrobu często występują duże różnice, które wynikają z możliwości kształtowania samego surowca. Przykładowo drut stalowy zazwyczaj jest sztywny, a jego średnica nie jest mniejsza niż 0,5 mm. W przeciwieństwie do niego drut ze złota jest znacznie bardziej plastyczny, a w efekcie również cieńszy, gdyż może osiągać nawet ułamek milimetra grubości. Do cech, które łączą wszystkie druty, zaliczają się okrągły przekrój poprzeczny (z niewielkimi wyjątkami) oraz grubość, która nie przekracza 8 mm. Zastosowanie wyrobu jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się go w budownictwie, motoryzacji, produkcji maszyn i przedmiotów użytkowych, ogrodzeń, siatek i sit o różnym przeznaczeniu. Druty z metali szlachetnych są wykorzystywane w jubilerskie, medycynie, elektronice i przemyśle precyzyjnym.

Przegląd drutów w ofercie Mostostal-Met

Wśród producentów drutów znajduje się firma Mostostal-Met z Biłgoraja, która dostarcza Klientom nie tylko wiele wariantów tego wyrobu, ale również wykonane z niego siatki, gotowe ogrodzenia panelowe, łańcuchy i metalowe zbrojenia do betonu. Asortyment firmy obejmuje kilka rodzajów drutów, które różnią się cechami fizycznymi i właściwościami. Pozwala to na dobranie takiego produktu, który najlepiej spełnia potrzeby związane z jego konkretnym przeznaczeniem.

  • Drut kolczasty – jest wariantem najczęściej wykorzystywanym do tworzenia struktur zabezpieczających. Rozciągnięty na szczycie ogrodzenia, skutecznie ogranicza możliwość przejścia przez nie osób postronnych. Powstaje w wyniku splatania małych kawałków drutu z jednym drutem ciągłym. Do jego cech charakterystycznych zaliczają się odległość kółek oraz sposób zaplatania.
  • Drut ocynkowany – jest produktem, którego powierzchnia została pokryta ochronną powłoką cynku naniesioną w procesie galwanizacji. Cynkowanie zabezpiecza materiał podstawowy przez korodowaniem, dlatego jest to sposób na przedłużenie żywotności drutu, który daje możliwość stosowania go w zmiennych warunkach pogodowych.
  • Drut żarzony miękki – jest poddawany obróbce termicznej, w wyniku której zyskuje odporność na łamanie przy zachowaniu wysokiej elastyczności. Z tego powodu doskonale sprawdza się przy produkcji różnych plecionek, stelaży, w kwiaciarstwie i rolnictwie oraz wszędzie tam, gdzie jest wymagane częste wyginanie i formowanie.
  • Drut powlekany – jest odmianą produktu, w którym jako ochronę przed korodowaniem zastosowano warstwę PCV. Jej dodatkowymi zaletami są estetyczny wygląd oraz możliwość wykonania w dowolnym kolorze. Z drutu powlekanego korzystają ogrodnictwo, rolnictwo i budownictwo.

Poszczególne rodzaje drutu są dostępne w szerokim zakresie średnic. Najgrubsze są druty powlekane, które zyskują również na średnicy dzięki dodatkowej warstwie tworzywa.