obrobka-metalu
25 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Toczenie jako uniwersalna metoda obróbki mechanicznej metali

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem uzyskania odpowiedniego kształtu metalu jest toczenie. Jest to najpopularniejsza metoda obróbki skrawaniem, polegająca na oddzieleniu nożem tokarskim kolejnych warstw materiału z opracowywanego przedmiotu. Dzięki swojej uniwersalności ta technologia stosowana jest w wielu branżach przemysłu. Może być wykorzystywana zarówno do pracy z małymi, jak i dużymi elementami, a za jej pomocą produkuje się zwykle części maszyn lub przedmioty codziennego użytku.

Tokarka to specyficzny rodzaj obrabiarki, umożliwiająca kształtowanie przedmiotów. Zbędne warstwy materiału oddzielane są w formie wiórów. W artykule opisano różne rodzaje toczenia oraz przebieg całego procesu.

Toczenie – klasyfikacja

Ze względu na kierunek poruszania się noża można wyróżnić cztery standardowe rodzaje toczenia, a są to: toczenie wzdłużne, poprzeczne, kopiowe oraz kształtowe. W przypadku pierwszego z nich ostrze porusza się równolegle do osi obrotu obrabianego przedmiotu, zwykle w dwóch fazach, zgrubnej oraz dokładnej. W przypadku toczenia poprzecznego nóż umieszczony jest prostopadle do opracowywanego elementu, co pozwala na wykorzystanie tej metody przy obróbce powierzchni czołowych. Trzeci rodzaj obrabiania polega na wykorzystaniu wzornika, który pozwala ostrzu poruszać się po dowolnej linii. Ostatni, czyli toczenie kształtowe umożliwia pracę z krótkimi bryłami obrotowymi przy użyciu noża o kształcie obrabianego elementu. W przypadku braku pewności, która z metod będzie odpowiednia do uzyskania pożądanego efektu, warto zwrócić się do profesjonalistów. Firma IZI PROJEKT z Piekar Śląskich posiada kompletne wyposażenie do fachowej pracy z metalem, a dzięki długoletniemu doświadczeniu gwarantuje najwyższą jakość usług.

Parametry toczenia

Dokonując wyboru kontrahenta do realizacji usługi, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy maszyny, którymi dysponuje, nadają się do pracy na obrabianych elementach. Znaczenie ma tu zarówno długość, jak i średnica toczonego produktu. Kolejnym parametrem jest twardość metalu. Odporniejsze stopy będą wymagały specjalistycznych maszyn przy nadawaniu im właściwego kształtu. Toczenie stali nierdzewnej, węglowej oraz tworzyw sztucznych to usługi, których nie znajdziemy w ofercie wszystkich firm na rynku. Dlatego przed wyborem kontrahenta konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie oferty i upewnienie się, że będzie on w stanie zrealizować powierzone zlecenie.