26 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Termoizolacja jako sposób poprawienia efektywności energetycznej budynku

Poprawienie efektywności energetycznej budynku staje się celem ważnym dla właścicieli nieruchomości, zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Obok coraz to nowszych form termomodernizacji wciąż wielu zwolenników zyskuje termoizolacja. Czym właściwie jest efektywność energetyczna i czy termoizolacja rzeczywiście może być sposobem na jej poprawienie?

Czym jest efektywność energetyczna budynku?

Wartość efektywności energetycznej budynku jest obliczana poprzez zestawienie ilości energii zużywanej do ogrzewania nieruchomości przed modernizacją oraz ilości potrzebnej do ogrzewania po przeprowadzonej termomodernizacji. Można stwierdzić, że efektywność energetyczna to wskaźnik pokazujący, ile energii zostanie zaoszczędzone dzięki przeprowadzeniu określonych ulepszeń.

Słaba efektywność energetyczna budynku będzie niosła za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Pierwsza z nich to niedogrzanie pomieszczeń odczuwane szczególnie w okresie zimowym. Kolejna to bardzo wysokie rachunki za energię, które mogą okazać się przykrym zaskoczeniem podczas podsumowania sezonu grzewczego.

Jak można poprawić efektywność energetyczną budynku?

Aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku, należy się skupić na dwóch podstawowych aspektach, jakimi są:

  1. Właściwości termofizyczne materiałów budowlanych, z których dany budynek został wykonany. Istotną rolę odgrywają tutaj także dach i okna, czyli elementy, przy których często pojawia się problem z odpowiednią izolacją.
  2. Systemy grzewcze zastosowane w budynku – odpowiednio dobrane do charakteru nieruchomości mogą znacznie ograniczyć zużycie energii.

Taki podział jasno pokazuje, że przeprowadzenie termoizolacji budynków pozwala kontrolować pierwszy punkt i znacząco wpływać na wybór rodzaju systemu z punktu drugiego.

Termoizolacja jako forma termomodernizacji

Termoizolacja to ocieplenie całego budynku. Może dotyczyć ścian, dachów, stropodachów, stropów nad nieogrzewanymi piwnicami oraz podłóg położonych na gruncie. Proces ocieplania to nic innego jak kładzenie na istniejącym murze dodatkowej warstwy materiału o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki temu z budynku wydostaje się mniej ciepła oraz możliwe jest uzyskanie wyższej temperatury wewnętrznych powierzchni, co zapobiega skraplaniu się wody i powstawaniu pleśni.

Ekspert z firmy Fudal podkreśla:

Efektywna termoizolacja rozpoczyna się już na etapie planowania. Trzeba dobrze przyjrzeć się całemu budynkowi, poznać jego specyfikę oraz wymagania właścicieli. Dużą rolę odgrywa również badanie kamerą termowizyjną, które pozwala dokładnie określić, w których miejscach ucieka ciepło i które rozwiązania przyniosą najlepszy rezultat.

Początkowo termoizolacja może wydać się dużą inwestycją, jednak po obliczeniu oszczędności, jakie będzie pozwalała otrzymać w dłuższej perspektywie oraz uwzględnieniu zwiększenia komfortu korzystania z budynku, może okazać się odpowiednim rozwiązaniem dla każdego domostwa.