30 września 2019

Kategoria:
Inne

Technologia cleanroom. Projektowanie pomieszczeń czystych

Clean room to pomieszczenie, którego parametry środowiskowe są ściśle kontrolowane. Najczęściej wykorzystywane są do produkcji leków, sprzętu komputerowego lub prowadzenia badań naukowych. Takie wnętrza są projektowane i budowane w sposób, który ogranicza wprowadzanie i gromadzenie się tam drobnoustrojów. Jak zatem projektuje się pomieszczenia czyste? Sprawdź!

Co to jest clean room?

Clean room to rodzaj pomieszczenia, hali produkcyjnej lub pokoju, który w swoim założeniu ma mieć dokładnie kontrolowane parametry środowiskowe. Oznacza to, że panujący w nim mikroklimat musi być pod stałym nadzorem.

Clean roomy zostały zaprojektowane w celu wyeliminowania wpływu zanieczyszczeń i drobnoustrojów na wykonywaną w nich pracę. Jest to szczególnie istotne w branżach farmaceutycznej, medycznej oraz podczas prowadzenia badań naukowych, gdzie nawet najdrobniejszy szczegół może zafałszować całkowicie wyniki – wyjaśnia cel powstania clean roomów ekspert z firmy Care System.

Clean roomy to także świetnie przystosowane hale produkcyjne, gdzie dla dobra konsumenta wymagana jest wysoka sterylność pracy.

Jak projektuje się clean roomy?

Pomieszczenie czyste w większości przypadków składa się z dwóch głównych części:

  • Przestrzeń pracy – miejsce wyizolowane od wszystkiego co dzieje się na zewnątrz. Panują tam kontrolowane warunki środowiskowe,
  • Jednostka klimatyzacyjna – część clean roomu, której zadaniem jest filtrować i oczyszczać dostające się do przestrzeni pracy powietrze.

Projekt clean roomu za każdym razem należy zacząć od ustalenia potrzeb klienta. Są to informacje kluczowe, które będą warunkowały zakup odpowiedniego sprzętu, zastosowanie ograniczeń i środków bezpieczeństwa. Od rodzaju prac, które będą wykonywane w clean roomie, zależy także ilość śluz, w tym śluz podawczych, a także dygestoriów z rękawami.

Koszt zaprojektowania i wykonania pomieszczenia czystego mocno zależy od klasy czystości, którą chce się uzyskać, ilości zaangażowanego sprzętu do pracy i wyposażenia clean roomu.
W przypadku clean roomów lepszy efekt przeważnie uzyskuje gospodarując do pracy mniej przestrzeni. Wśród projektantów panuje więc tendencja do poszukiwania oszczędności metrażowych.

Clean room to pomieszczenie, które może być dostosowane dokładnie do potrzeb klienta. Począwszy od klasy czystości, po liczbę wejść, system zabezpieczeń oraz ilość śluz podawczych. Te wszystkie elementy składają się na projekt pomieszczenia, które w przyszłości ma być wolne od zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Warto zatem wybrać rzetelnego wykonawcę, który stworzy wnętrze o parametrach zgodnych z założeniami.