3 września 2019

Kategoria:
Inne

Taśma tkaninowa. Charakterystyka

Są różne rodzaje taśm klejących. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach, zarówno w biurze, jak i budownictwie lub motoryzacji. Choć taśmy na pierwszy rzut oka są tak podobne do siebie nawzajem, każda z nich ma nieco inne przeznaczenie. W tym artykule skupimy się na jednym z rodzajów. Jakie są cechy taśmy tkaninowej i gdzie się ją wykorzystuje?

Taśma tkaninowa – wykonanie i właściwości

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj taśmy jest wykonany z tkaniny. Może to być np. włókno celulozowe, wiskoza samoprzylepna lub materiał pokryty poliestrem. Z uwagi na przeznaczenie, taśmy tego typu są znacznie bardziej wytrzymałe niż zwykłe taśmy klejące, których używa się na co dzień w biurze. Różnią się od nich też wyglądem – są grubsze i szersze. Często produkty te są odporne na korozje, tarcie, starzenie, naderwania czy wilgoć. Można je stosować nawet w wysokich temperaturach. Są sprzedawane w wielu różnych wariantach kolorystycznych.

Gdzie wykorzystuje się taśmy tkaninowe?

Zastosowanie taśm tkaninowych jest bardzo różne. Przed zakupem konkretnego produktu warto zatem zapoznać się z jego właściwościami i przeznaczeniem. Informacje te można zazwyczaj znaleźć u producenta. Taśmy tkaninowe kupuje się w sklepach z materiałami budowlanymi lub przez Internet, na przykład na stronie firmy Pakart.

Jeśli chodzi o konkretne zastosowanie, taśmy mogą być używane do izolacji, uszczelniania rur, kanałów wentylacyjnych i grzewczych lub do oklejania i wiązania kabli. Jednak nadadzą się nie tylko w dziedzinach związanych z budownictwem. W branży spożywczej można użyć ich do zaklejania torebek, zamykania pudełek, a nawet do pakowania palet. Taśmy przeznaczone do urządzeń AGD umożliwiają mocowanie i znakowanie elementów, a także zapewniają bezpieczny transport i ochronę powierzchni sprzętów. W motoryzacji przydają się m.in. do mocowania elementów oraz wiązkowania przewodów. Wspierają również rozpowszechnianie źródeł energii odnawialnej – znacznie ułatwiają mocowanie np. paneli słonecznych. Taśmy znajdują zastosowanie również w dziedzinie elektroniki, transportu,
a nawet medycyny.

Zakres wykorzystywania taśm tkaninowych jest naprawdę ogromny. Znajdują one zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu, warto dokładnie zapoznać się z jego parametrami i właściwościami. W końcu nie wszystkie produkty zadziałają w każdej sytuacji. Wybór odpowiedniej taśmy tkaninowej to gwarancja uzyskania pożądanych efektów po jej zastosowaniu.