tarcica-egzotyczna
6 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Tarcica egzotyczna – ogólne informacje, czym się charakteryzuje itd.

Tarcica egotyczna to materiał o szczególnych właściwościach. Drewno z odległych zakątków kuli ziemskiej może stanowić świetny materiał budowlany i wykończeniowy w naszym klimacie. Co powinniśmy wiedzieć na temat takiej tarcicy? Jakie są jej rodzaje, jakie zastosowania? Gdzie najlepiej szukać egzotycznej tarcicy? W tym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat egzotycznego drewna.

Tarcica egzotyczna – duży wybór

Tarcica egotyczna zaskoczy nas przede wszystkim bogactwem kolorów – takie drewno znajdziemy w bardzo wielu różnych odcieniach – może być bardzo jasne, niemal białe, żółte, czerwone, brązowe, szare, a nawet bardzo ciemne, prawie czarne. Różnorodne jest także usłojenie takiego drewna, co pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego, niemożliwego do wykonania z drewna pochodzącego z drzew rosnących w Europie. To dlatego drewno egzotyczne wnosi do naszych wnętrz odrobinę oryginalności. Szeroki wybór drewna egzotycznego znajdziemy w ofercie firmy Kazimierz Duda FH ENA.

Drewno egzotyczne – piękne i trwałe

Poza ogromnymi możliwościami aranżacyjnymi, drewno egzotyczne daje nam coś jeszcze – niesamowitą trwałość. Takie drewno jest bardzo odporne na starzenie się. Z wiekiem nie traci koloru ani swoich właściwości. Takie drewno nie wymaga też częstych i żmudnych konserwacji, by wyglądać pięknie. Pokrywa się naturalną patyną, która niejednokrotnie wydobywa jego kolor i usłojenie. Takie drewno doskonale sprawdza się nie tylko wewnątrz budynku, ale też na zewnątrz. Wykonuje się z niego deski tarasowe, podłogi, ale także blaty kuchenne i łazienkowe. Jest odporne na wilgoć i działanie różnego rodzaju niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Rodzaje drewna egzotycznego

Każdy gatunek drewna egzotycznego jest zupełnie inny, dlatego warto omówić choć kilka spośród nich:

  • Doussie – drewno o kolorze brązowo-pomarańczowym, które z wiekiem ciemnieje, przypominając mahoń. Pochodzi z centralnej części Afryki. Drewno „oddycha” tworząc korzystny mikroklimat w pomieszczeniach.
  • Irko – idealne na podłogi, bo charakteryzuje je duża stabilność wymiarowa. Z czasem lekko ciemnieje, zmieniając kolor z żółto-brązowego na ciemnobrązowy. Można je wykorzystywać do budowy bram wjazdowych, ogrodzeń, podłóg, czy stolarki wewnętrznej. Świetnie sprawdza się w kontakcie z wodą.
  • Sapeli – drewno z zachodniej Afryki, w kolorze różowawym. Dobrze sprawdza się jako materiał do tworzenia mebli, stosuje się je też do wykonywania drzwi i podłóg.
  • Bilinga – świetne do produkcji parkietów, nadaje się nawet do zakładów przemysłowych. Dobre też do produkcji wysokiej klasy mebli. Stosuje się je też jako zewnętrzną okładzinę budynków.