szyby-zespolone
23 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Szyby zespolone – charakterystyka i właściwości

Szyby zespolone to ogólna nazwa grupy rozwiązań technologicznych wykorzystywanych wszędzie tam, gdzie stosuje się różnego rodzaju przeszklenia: przede wszystkim więc w oknach, ale też w drzwiach, dachach, przeziernych ściankach działowych czy choćby oranżeriach. Wspólną dla wszystkich tych rozwiązań cechą jest podwyższony stopień termoizolacyjności, wynikający z charakterystycznej budowy szyb zespolonych.

W największym uproszczeniu budowa ta polega na przedzieleniu szyb tzw. ramką dystansową, która tworzy pomiędzy nimi przestrzeń wypełnioną powietrzem. To właśnie ono pełni tu wyróżniającą funkcję izolacyjną. Najlepsze pod tym względem parametry osiąga się jednak, zastępując powietrze gazem szlachetnym (zazwyczaj argonem), który cechuje się niższą przewodnością termiczną.

Szczelność

Zgodnie z normami ucieczka powietrza lub gazu spomiędzy tafli szkła nie może przekraczać 1 proc. objętości rocznie. Osiąga się to dzięki zastosowaniu wokół ramki specjalnej masy uszczelniającej, która zapobiega wymianie gazów. Trzeba bowiem wiedzieć, że gaz, który wydostaje się ze środka, zgodnie z zasadami fizyki zastępowany jest powietrzem z zewnątrz. W przeciwieństwie do tegoż gazu jest ono zwykle wilgotne, w związku z czym w ramce dystansowej znajduje się także absorbent wilgoci, zwany też niekiedy sitem molekularnym.

Komory

Standardem jest zestawienie szyb o grubości 4 mm każda, przedzielonych 16-milimetrową ramką dystansową, co daje łącznie 24 mm grubości. Ramki dystansowe mogą mieć też inne wymiary, podobnie jak zastosowane tafle szkła. Ograniczoną szybami i uszczelnioną ramką przestrzeń wypełnioną powietrzem i gazem określa się mianem komory. W zależności od tego, ile takich komór znajduje się w pakiecie szybowym – a więc też ile łącznie tafli szkła on obejmuje – mówić można o szybach zespolonych jedno-, dwu- bądź trzykomorowych.

Izolacja termiczna

Im większa liczba komór, tym lepsze właściwości termoizolacyjne – przekonujemy się o tym w siedzibie produkującej okna firmy Bros z Buku pod Poznaniem. Termoizolacyjność można dodatkowo zwiększyć, stosując chociażby tzw. ciepłe ramki, wykonane z tworzywa o właściwościach izolacyjnych zamiast dobrze przewodzącego ciepło metalu, albo powlekając szkło specjalną powłoką odbijającą ciepło.

Szeroki wachlarz możliwości

W zależności od potrzeb stawianych przez konkretne zastosowanie pakietu szyb zespolonych do ich produkcji użyć można bardzo różnych rodzajów szkła. Tafle barwione w masie lub szyby typu antisol chronią przed przenikaniem promieniowania słonecznego. W drzwiach i ściankach działowych stosuje się z kolei często szkło ozdobne lub ornamentowe. Bezpieczne szkło VSG wykorzystuje się z natomiast m.in. w szybach pancernych i antywłamaniowych.