20 października 2017

Kategoria:
Inne

Jak szybko i korzystnie sprzedać mieszkanie?

Obecnie na rynku nieruchomości panuje bardzo duża konkurencja, w związku z czym najczęściej to kupujący dyktują warunki transakcji – zauważa nasz rozmówca ze szczecińskiej agencji Pomerania Nieruchomości. Na szczęście, dzięki rozważnemu działaniu i solidnemu przygotowaniu do sprzedaży, nawet używane mieszkanie można zbyć szybko i korzystnie.

Określenie ceny mieszkania

Oszacowanie ceny nieruchomości to pierwsze duże wyzwanie, a dla laika – wręcz niemożliwe. Na to, jakiej kwoty możemy żądać za daną nieruchomość wpływa wiele czynników, w tym przede wszystkim metraż, lokalizacja i stan utrzymania mieszkania. Podczas gdy na 2 pierwsze kwestie nie mamy żadnego wpływu, o to, w jaki sposób lokal zaprezentuje się potencjalnym kupcom, możemy już zadbać.

Najprostszym sposobem ustalenia takiej ceny mieszkania, którą może zaakceptować zarówno sprzedający, jak i kupiec, jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty. Dzięki współpracy z agencją nieruchomości dowiesz się, ile maksymalnie możesz zarobić na danym lokalu i w jaki sposób negocjować z inwestorami.

Początkowo cenę zdecydowanie lepiej zaniżyć, niż zawyżyć. Wbrew pozorom, taki zabieg może skutkować dodatkowym zyskiem. Im większe zainteresowanie wzbudzi twoja oferta, tym większe szanse na dużą ilość zainteresowanych, między którymi dojdzie do licytacji. W takiej sytuacji, zamiast negocjować obniżenie ceny sprzedaży mieszkania z jednym kupcem, możemy liczyć na jej zawyżenie przez najmocniej zainteresowanego nabywcę.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży

Aby inwestor w ogóle zdecydował się na osobiste oględziny mieszkania, muszą zachęcić go do tego zdjęcia. Przed ich wykonaniem warto pochować wszystkie osobiste przedmioty, dokładnie posprzątać mieszkanie i maksymalnie je doświetlić. Im więcej światła na zdjęciach, tym przestronniejsze wrażenie będzie sprawiał cały lokal.

Zanim zaczniesz pokazywać mieszkanie na żywo, koniecznie odmaluj wszystkie ściany na neutralny kolor. Odświeżony lokal będzie wyglądał na nowszy i nowocześniejszy. Zadbaj też o zlikwidowanie wszelkich niedociągnięć, jak obluzowane klamki, oberwane kontakty czy ubytki w glazurze i sztukaterii. Mieszkanie musi wyglądać na zadbane.

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest zapach. Koniecznie wywietrz lokal przed przyjściem potencjalnych kupców. Znów dokładnie posprzątaj i użyj pachnących płynów do mycia podłóg. Unikaj natomiast kadzidełek i intensywnych odświeżaczy powietrza, które mogą wprowadzić ciężką atmosferę do wnętrza.