24 marca 2020

Kategoria:
Inne

Szyba zespolona. Z czego się składa?

W dobie coraz wyższych kosztów ogrzewania domu, rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które mogłyby te koszty obniżyć. Jednym z takich rozwiązań są okna o jak najlepszych parametrach izolacji termicznej. Od czego zależą te parametry? Między innymi od zastosowanego przeszklenia. Stąd też producenci stolarki okiennej coraz częściej w swoich produktach stosują tzw. szyby zespolone. Jak są one zbudowane?

 

Czym jest szyba zespolona i jak jest zbudowana?

Wbrew swej nazwie szyba zespolona nie jest jedną szybą – jest to raczej trwały i hermetycznie zamknięty układ składających się z dwóch lub więcej szyb, montowanych w jednej ramie okiennej.  Do produkcji szyb zespolonych używa się najczęściej szkła typu float, które jest płaskie, a przy tym odznacza się tym, że w dużym stopniu przepuszcza światło słonecznej. W zależności od rodzaju okna, szkło może być laminowane lub utwardzane, dzięki czemu jest ono mniej podatne na stłuczenie. Szyby zespolone dzielimy na rodzaje w zależności od tego, ile tafli szkła użyto w ich produkcji. Szyby jednokomorowe składają się z dwóch tafli, dwukomorowe z trzech, zaś trzykomorowe – z czterech.

Szkło to nie wszystko

Poza taflami szkła, szyba zespolona składa się z kilku innych elementów, którym zawdzięcza ona swoje właściwości. Pierwszym z nich jest ramka, która służy zachowaniu odpowiedniego odstępu między warstwami szkła i zamknięciu szyb w jedną, hermetyczną całość. Dlaczego jest to tak bardzo istotne?

Ponieważ między szkłem znajduje mieszanka gazowa zawierająca m.in. argon, która sprawia, że przez szyby przedostaje się mniej energii cieplnej – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk – W ramce ponadto znajduje się środek higroskopijny pod postacią granulek, którego zadaniem jest chłonięcie wilgoci. Dzięki temu wnętrze szyby jest chronione przed parowaniem i skraplaniem się wody.

Zalety szyb zespolonych

Szyby zespolone to już obecnie standardowa technologia w produkcji okien. Wynika to z ich licznych zalet. Najważniejszą z nich jest fakt, że stosując szyby zespolone, możemy znacząco obniżyć współczynnik przenikania ciepła okien, decydujący o obniżeniu strat ciepła z pomieszczenia. Im niższa wartość współczynnika, tym „cieplejsze” są nasze okna – przekłada się to na obniżenie kosztów ogrzewania. Warto podkreślić, że szyby zespolone mogą występować zarówno w oknach drewnianych, jak i z PVC. Okna tego typu skuteczniej chronią wnętrza również przed napływem dźwięków z zewnątrz, co znacząco wpływa na poprawę komfortu mieszkania. Specjalnie produkowane szyby zespolone posiadają ponadto wysoką odporność na włamania.