szlifowanie
10 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Szlifowanie jako metoda obróbki wykańczającej

Szlifowanie jest powszechną metodą stosowaną w przypadku obróbki wykańczającej. Charakterystyczne dla niej są narzędzia ścierne, czyli tzw. ściernice. Materiały, z jakich się je wykonuje, to głównie: diament, korund, węglik krzemu albo węglik boru. Dzięki szlifowaniu uzyskuje się dokładnie wymiarowane przedmioty o małej chropowatości. Jakie jeszcze są jej zalety? I gdzie najczęściej stosuje się tę metodę?

Na czym polega szlifowanie?

Szlifowanie ma na celu usunięcie naddatku materiału za pomocą ściernic, kamieni szlifierskich lub taśm i arkuszy szlifierskich. Jest to metoda stosowana szczególnie w przypadku twardych materiałów. Charakteryzuje ją duża wydajność, a jej celem jest przede wszystkim uzyskanie powierzchni o wysokiej dokładności. Szlifować można na sucho, mokro (używa się tu specjalnego płynu do szlifowania lub wody) lub stosować tzw. szlifowanie taśmowe.

Co najczęściej poddaje się szlifowaniu?

Szlifowanie to proces, któremu poddaje się różne materiały, czyli np. drewno, metal czy lakiery. Najczęściej wykonuje się je w przypadku:

  • narzędzi takich jak nożyczki, sekatory, noże, a także wszystkie inne narzędzia tnące,
  • noży kuchennych, metalowych rur czy kół zębatych,
  • precyzyjnej obróbki przedmiotów oraz poszczególnych części maszyn, aby nadać im właściwy kształt,
  • cięcia metali czy kamieni,
  • usuwania zadziorów, spawów oraz rdzy.

Jaką szlifierkę należy wybrać?

Wybór odpowiedniej szlifierki zależy w dużej mierze od charakteru, a także kształtu obrabianego materiału. Np. do drewna często używa się szlifierek mimośrodowych i taśmowych (szczególnie do szorstkich, wybrzuszonych lub dużych powierzchni). Do dużych powierzchni nada się także szlifierka oscylacyjna. Do krawędzi lepiej stosować ręczne sposoby ścierania, czyli np. papier ścierny. W przypadku narożników wewnętrznych sprawdzi się szlifierka delta – tłumaczy przedstawiciel firmy Elana Pet.

Jeżeli chodzi o metal, przy większości prac będzie tu miała zastosowanie szlifierka kątowa (duże, szorstkie lub wybrzuszone powierzchnie czy narożniki zewnętrzne albo spawy). Tak samo jak w przypadku drewna przy narożnikach wewnętrznych sprawdzi się szlifierka delta, a przy krawędziach np. papier ścierny. Szlifowanie lakieru daje już różne możliwości – do grubej, lakierowanej warstwy nada się szlifierka taśmowa lub zwykła, do wybrzuszonej powierzchni szlifierka mimośrodowa, do dużej powierzchni: mimośrodowa, oscylacyjna i taśmowa, do narożników wewnętrznych np. papier ścierny, a do krawędzi szlifierka delta.

Szlifowanie jest na tyle prostym procesem, że mogą się go podjąć nawet zwykli ludzie niemający do czynienia z branżą, natomiast warto zlecić to profesjonalnym firmom, które zapewnią odpowiedni dobór narzędzi i techniki.