szlifierko-polerka
4 lutego 2016

Kategoria:
Inne

Szlifierko-polerka – co to takiego i gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Weryfikując informacje o tym, jak wygląda i do czego służy szlifierko-polerka, odpowiedź pewnie będzie skupiała się na urządzeniu używanym w budownictwie, mającym za zadanie obróbkę powierzchni takich jak lakier, drewno, metal czy naturalny kamień. Niewielu ludzi ma jednak świadomość, iż tego rodzaju sprzęt może wyglądać zupełnie inaczej i służyć do czegoś zgoła innego.

Co to jest szlifierko-polerka, a co metalografia?

Szlifierko-polerka wykorzystywana w budownictwie najczęściej występuje jako narzędzie przenośne. Zwana jest szlifierką kątową i jest narzędziem pneumatycznym czy też, co jest rzadziej spotykane, spalinowym. Służy do cięcia, polerowania i szlifowania gotowych powierzchni w celu nadania im na przykład oczekiwanego połysku, a jej używanie jest niebezpieczne i wymaga precyzji oraz doświadczenia. Szlifierko-polerka używana w metalografii służy do innych celów. Sama metalografia jest nauką o wewnętrznej budowie materiałów metalicznych, czyli metali i ich stopów. Oparta głównie na badaniach mikroskopowych jest działem metaloznawstwa, zajmującego się, mówiąc ogólnie, badaniem metali i ich stopów, oraz krystalografii, czyli nauki o kryształach. Szlifierko-polerka może być wyposażona w jeden lub dwa talerze szlifierskie, w zależności od modelu urządzenia. Sprzedażą urządzeń tego typu zajmuje się firma Metimex, znany dostawca wyposażenia laboratoryjnego.

Zastosowanie szlifierko-polerki

Ten przyrząd znalazł swoje zastosowanie w różnego rodzaju laboratoriach, gdzie bada się wewnętrzną budowę metali i ich stopów. Używa się go w laboratoriach metalograficznych do przygotowania i preparatyki próbek metalograficznych. Tego typu urządzenie może posiadać jeden lub dwa talerze, a dodatkowo może być wyposażone w głowicę dociskową. Szlifierko-polerki umożliwiają mechaniczną obróbkę preparatów, które są przeznaczone do obserwacji mikroskopowej. To tylko jeden, znajdujący się pośrodku całego procesu krok służący do zbadania wewnętrznej budowy metali i ich stopów. Przed zastosowaniem szlifierko-polerki trzeba bowiem zdobyć próbkę materiału przeznaczonego do badań, a po jej użyciu – zastosować mikroskop metalograficzny, który umożliwi dokładne zbadanie próbki. Wraz ze szlifierko-polerką trzeba się zaopatrzyć w tak zwane materiały eksploatacyjne, również dostępne w ofercie firmy Metimex. Są to papiery ścierne, w tym zwykłe oraz samoprzylepne, ale także diamentowe tarcze ścierne, służące do szlifowania bardzo twardych materiałów. Do polerowania natomiast potrzebne są diamentowe spraye na bazie alkoholu, lubrykanty na bazie alkoholu lub wody czy sukna na podkładzie magnetycznym.

Sama szlifierko-polerka nie wystarcza bowiem do tego, aby wykonać złożony proces, jakim jest badanie wewnętrznej budowy metali i ich stopów. Prócz innych narzędzi potrzebne są również wymienne materiały eksploatacyjne, których należyte stosowanie gwarantuje długą żywotność szlifierko-polerki.