22 września 2020

Kategoria:
Inne

Szkło do akwarium. Jakie standardy powinno spełniać?

Akwarystyka to niezwykłe hobby, które – odpowiednio ukierunkowane – może przyczynić się do ozdoby każdego domu. Jego główną ideą jest posiadanie rybek lub innych stworzeń wodnych i dbanie o nie. To z kolei wymaga posiadania odpowiedniego akwarium. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku szkło, z jakiego został wykonany element. Czym powinno się charakteryzować?

Wybór odpowiedniego rozmiaru akwarium to podstawa

Zanim wybierzesz odpowiedni rodzaj szkła, z którego wykonane ma zostać akwarium, warto zastanowić się również nad jego wymiarami. W zależności od późniejszych gatunków ryb, jakie znajdą się w szklanym pojemniku, konieczne będzie dobranie jego odpowiednich wymiarów. Ze względu na rozmiar akwariów, można wyróżnić ich trzy rodzaje:

  • 25-52,5 litrów nazywane również akwariami NANO, gdzie idealne warunki będą mieć małe gatunki rybek,

  • 54-112 litrów, które są doskonałe dla każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z hodowlą rybek,

  • powyżej 112 litrów – przeznaczone przede wszystkim dla osób, które posiadają odpowiednie doświadczenie w postępowaniu z rybami oraz w zajmowaniu się zbiornikiem.

Specjalista z firmy Ar-Glass Zakład Szklarski zauważa:

Wybierając odpowiednie akwarium do swojego użytku, warto również pamiętać, aby posiadało ono odpowiednie proporcje. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby zarówno wysokość, jak i jego szerokość miały taki sam wymiar. W innym przypadku różnica pomiędzy tymi dwoma wymiarami nie powinna być większa niż 10 centymetrów. Warto również zwrócić uwagę na proporcję długości do wysokości. Im akwarium wyższe, tym mniej światła będzie się przedostawało do dolnych pokładów.

Szkło w akwarium – jak wybrać odpowiedni rodzaj?

Najważniejszym elementem podczas wyboru akwarium jest rodzaj szkła, z którego zostało wykonane naczynie. Najczęściej są one wykonywane z dwóch rodzajów szkła:

  • OptiWhite,

  • Float.

Typ szkła Float produkowany jest od 1952 roku. Jego unikatowość polega na sposobie wytwarzania, który gwarantuje zawsze uzyskanie idealnie prostej płaszczyzny. Produkowane jest już od 0,1 milimetra do 25 milimetrów. Ten typ szkła wyróżnia się spośród innych również swoją barwą – zielonkawą, która jest szczególnie widoczna na szlifowanych krawędziach tafli. Zielonkawy kolor powstaje wskutek pozostałości tlenków żelaza w masie szklanej – dodatkowo im grubsza tafla szkła, tym bardziej widoczny odcień.

Alternatywą dla powyższego rodzaju jest szkło OptiWhite. Powstało ono przede wszystkim jako materiał służący do aranżacji wnętrz, jednak z uwagi na swoje właściwości niezwykle często stosowane jest do produkcji akwariów. Materiał ten cechuje się niską zawartością żelaza, co przekłada się na jego bezbarwny kolor. Stosowane jest wszędzie tam, gdzie krawędzie akwarium są widoczne i pożądane jest uzyskanie neutralnego koloru. Szkło OptiWhite cechuje się również większą przepuszczalnością światła, a jego grubość zaczyna się od 2 do 19 milimetrów.

Dopasowanie odpowiedniego szkła – parametry techniczne

Wybierając szkło do akwarium, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rodzaj, grubość i tym samym wytrzymałość, czy możliwość zastosowania dodatkowej aparatury do niego – bez obawy o uszkodzenia. Dodatkowo powinno ono posiadać wszelkie atesty jakościowe, które wpływają między innymi na właściwą szczelność.