23 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Szafy specjalistyczne do laboratoriów

Laboratorium chemiczne z uwagi na specyfikę pracy w nim wykonywaną musi posiadać odpowiednie umeblowanie. Szafy znajdujące się w tego typu przestrzeni to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. To właśnie w nich przechowywane są wszystkie sprzęty laboratoryjne, jak również wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Czym powinny charakteryzować się specjalistyczne szafy do laboratorium? Na jakie rozwiązania warto stawiać?

Szafy do laboratorium – klasyfikacja i charakterystyka

Producenci oferują szeroki wachlarz szafek przeznaczonych do laboratorium. Wyróżnia się ich podział na kilka podstawowych kategorii, dzięki którym każde laboratorium dopasuje sprzęt do własnych potrzeb. Można sklasyfikować je na:

  • szafki wiszące – montuje się je na pewnej wysokości od podłogi,
  • szafki podwieszane – przeznaczone są do montażu pod blatami roboczymi,
  • szafy stojące – przeznaczone do umieszczenia bezpośrednio na podłodze, 
  • szafy mobilne – bardzo uniwersalne, wyposażone w kółka, dzięki którym możliwe jest swobodne przestawianie szafy wedle aktualnych potrzeb,
  • szafy specjalistyczne – dzięki którym możliwe jest bezpieczne przechowywanie składników chemicznych wymagających odpowiedniego składowania.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Istotne jest, aby wybierając wyposażenie do laboratorium nie skupiać się wyłącznie na jednym ich rodzaju. Warto jest zestawić kilka rodzajów szaf tak, żeby stworzyć odpowiednie warunki dla osób, które na co dzień będą pracować w danym laboratorium.

Wygląd szaf do laboratorium i materiał wykonania

Bardzo istotne podczas wyboru szaf do laboratorium jest dopasowanie ich do wielkości pomieszczenia. Ogromne meble dopasowane do niewielkiego pomieszczenia sprawią, że straci ono na funkcjonalności, a praca w nim będzie uciążliwa. Niejednokrotnie decyzja o wyborze dwóch mniejszych szaf jest dużo lepszym rozwiązaniem niż wybranie jednej większej. Jak podkreśla specjalista z firmy DCD Lab Sp. z o.o.:

Bardzo często myśląc laboratorium, pierwszym skojarzeniem jest bardzo sterylne pomieszczenie w kolorze białym. Oczywiście wiele firm decyduje się na biały kolor i proste rozwiązania. Jednak nie każde laboratorium wygląda tak samo. Coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się na urozmaicenia – wybierają np. szafki z frontami w kolorze czerwieni, czy zieleni – co podnosi atrakcyjność pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że najważniejszą kwestią jest wykorzystanie odpowiednich materiałów, odpornych na substancje chemiczne oraz inne substancje ciekłe – zauważa.

Szafy do laboratorium to również konieczność wyboru odpowiedniego producenta. Meble te powinny być wykonane z trwałych materiałów, gwarantujących wytrzymałość na długie lata codziennej eksploatacji. Obecnie na rynku nie brakuje dobrych jakościowo produktów, dodatkowo często można liczyć na ich atrakcyjną cenę.