21 marca 2021

Kategoria:
Inne

Systemy PLC i ich rola w automatyce przemysłowej

Rozwój nowoczesnych technologii odgrywa kluczową rolę w przemyśle. Jednym z największych osiągnięć jest między innymi automatyzacja procesów produkcyjnych. Ta nie byłaby możliwa, gdyby nie zaawansowane systemy PLC, które swoje działanie opierają na specjalnych sterownikach. Dzięki nim można nie tylko sterować różnego rodzaju maszynami, ale także monitorować ich pracę. Zobacz, jak działają nowoczesne rozwiązania ułatwiające pracę człowieka.

Czym są nowoczesne systemy PLC?

Zaawansowane systemy PLC to urządzenia, które pomagają sterować i kontrolować maszyny produkcyjne. Najważniejszymi komponentami w ich przypadku są specjalne sterowniki. Te składają się z różnych elementów. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • oprogramowanie,
  • pamięć,
  • interfejsy,
  • tablice wejściowe,
  • tablice wyjściowe.

Za pomocą sterownika PLC można wydawać polecenia maszynom produkcyjnym. To wpływa na wspomniane sterowanie aparaturą. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie specjalny program. Ten tworzy się indywidualnie dla potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Za jego powstanie odpowiada natomiast zespół doświadczonych programistów.

Systemy sterowania PLC wykorzystuje się od wielu lat w różnych obszarach przemysłowych. Ich ogromną zaletą jest wyjątkowo prosta kontrola procesów produkcyjnych. Ewentualnie zmiany nie wymagają także zbyt dużej ingerencji. Wystarczy zmiana oprogramowania, która jest wyjątkowo szybka do realizacji — wyjaśnia specjalista z firmy Raion.

Dlaczego systemy PLC są tak popularne?

Technologia, którą wykorzystują systemy PLC, ma kilkadziesiąt lat. Pomimo to wciąż cieszy się ona dosyć dużą popularnością. Dlaczego tak się dzieje? Największe znaczenie ma w tym przypadku bezpieczeństwo. Sterowniki PLC są jednymi z najbardziej odpornych na różnego rodzaju zagrożenia w stronę nowoczesnych procesów produkcyjnych. Dotyczy to nie tylko szkodliwego oprogramowania, ale także różnego rodzaju ataków ze strony hakerów. Wykorzystując system PLC ryzyko włamania się do danych firmy jest zminimalizowane tak bardzo, jak to możliwe — inaczej niż w przypadku najnowszych systemów sterowania.

Inną kwestią jest natomiast samo oprogramowanie. Sterowniki PLC wymagają programów stworzonych w środowisku C lub C++. Oznacza to, że są one znacznie łatwiejsze do przygotowania, ponieważ są to języki, którymi posługuje się zdecydowania większość programistów.

Finansowe korzyści wynikające ze stosowania systemów PLC

Automatyzacja linii produkcyjnych z wykorzystaniem znanych od wielu lat systemów PLC jest także korzystniejsza dla przedsiębiorstw pod kątem finansowym w stosunku do najnowszych rozwiązań technologicznych. Doskonale sprawdza się szczególnie w przypadku małych i średnich firm, dla których parametry i funkcje przedstawionych rozwiązań są wystarczające. Produkcja jest wydajna, a przy tym system jest ekonomiczny i nie obciąża budżetu jednostki, co przekłada się na większe korzyści wynikające z procesów produkcyjnych.