17 lipca 2017

Kategoria:
Inne

System elektrycznych rozdzielnic budowlanych ACS

Energia elektryczna jest w dzisiejszych czasach niezbędna nie tylko w codziennym życiu, ale również w prowadzeniu praktycznego każdego rodzaju działalności gospodarczej – w tym również podczas prac budowlanych. Aby zapewnić stały, wygodny dostęp do elektryczności na placu budowy, wykorzystuje się mobilne rozdzielnice elektryczne, a do ich łączenia przedłużacze wykonane z elastycznych przewodów w izolacji gumowej typu H07RN-F.

Przykładowe elementy systemu elektrycznych rozdzielnic budowlanych ACS

Producenci rozdzielnic oferują wiele różnych modeli, różniących się między sobą budową, parametrami technicznymi oraz zastosowaniem. Jedną z firm zajmujących się ich produkcją jest firma ELGAT. W jej ofercie znajdziemy między innymi systemowe rozdzielnice ACS:

  • elPOWER ACS – to rozdzielnice główne, które znajdują zastosowanie przy rozprowadzaniu energii elektrycznej do poszczególnych grup odbiorców, wykonujących prace na placu budowy. Do jej produkcji wykorzystano bezpieczne materiały, między innymi trudnopalny, samogasnący poliester, z którego wykonana jest skrzynka rozdzielnicy. Urządzenie mocowane jest w stalowej ramie zapewniającej stabilność oraz ochronę mechaniczną przed uszkodzeniem. Rozdzielnica wyposażona jest między innymi w listwowe rozłączniki bezpiecznikowe, które w zależności od potrzeb mogą być zastosowane do zabezpieczenia obwodu wejściowego lub tylko odpływów. Przewody podłączane są bezpośrednio do szyn prądowych lub do zacisków rozłączników bezpiecznikowych. Przyłącza mogą być zrealizowane przy pomocy zacisków ramkowych „V” lub końcówek oczkowych. Rozdzielnica dostosowana jest do instalacji pięcioprzewodowej.  
  • elBOX ACS – rozdzielnice tego typu mogą być eksploatowane zarówno na terenie budowy, jak i w zakładach przemysłowych, terenach imprez masowych, gospodarstwach rolniczych oraz w innych miejscach, gdzie istnieje tymczasowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wykonywane są w pięciu wielkościach obudowy – wszystkie warianty wyposażane są w rozkładany stojak ze stali nierdzewnej, a największy z nich może zostać opcjonalnie umieszczony w wytrzymałej stalowej ramie. Obudowy wykonywane są z blachy stalowej odpowiedniej grubości, powlekanej alucynkiem.
  • elTOWER ACS – podobnie jak wyżej opisany elBOX ACS, może być wykorzystywany w podobnym zakresie. Najważniejszą różnicę między tymi dwoma modelami stanowi fakt, że gniazda elTOWER ACS umieszczone są na zewnątrz obudowy oraz posiada on mniejsze gabaryty co sprawia że jest poręczniejszy w niektórych zastosowaniach.
  • elCARRY ACS – lekkie rozdzielnice końcowe, w obudowach wykonanych z odpornego na uderzenia tworzywa ABS, zamocowanych w lekkich stojakach lub opcjonalnie w ramach dla zwiększonej ochrony mechanicznej. Wykonane w II klasie ochronności. Znajdują zastosowanie dla odbiorców energii wymagających dużej mobilności i mniejszych mocy np. instalatorów.

Rozdzielnice ACS spełniają wymagania normy PN-EN 61439-4, a instalacja elektryczna wykonana z rozdzielnic ACS i przedłużaczy elCORD, zgodna jest z normą PN-HD 60364-7-704. Wszystkie rozdzielnice ACS posiadają stopień ochrony IP44.

Więcej informacji na temat systemów rozdzielnic budowlanych znajdziemy na stronie www.elgat.pl