Weterynarz - zwierzęta domowe
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Symptomy nowotworu u zwierzęcia domowego. Gdzie szukać pomocy?

Zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, wymagają szczególnej opieki. Mimo tego, że wiele osób nie jest tego świadomych, pupile również mogą poważnie chorować. Dotyczy to w szczególności groźnych dla zdrowia i życia nowotworów. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie są ich najczęstsze i najbardziej charakterystyczne symptomy. Podpowiadamy, na jakie objawy u zwierząt domowych trzeba zwrócić uwagę oraz gdzie, w razie potrzeby, szukać profesjonalnej pomocy.

Kiedy można podejrzewać nowotwór u zwierzęcia domowego?

U zwierząt domowych dość trudno wcześnie zauważyć niepokojące objawy. Jest tak przede wszystkim dlatego, że niezbędna jest wnikliwa codzienna obserwacja pupila. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów nowotworu jest spadek masy ciała, czasami niepołączony ze zmniejszonym apetytem. Co ważne, utrata apetytu może być również objawem innych chorób. Utrata masy jest konsekwencją postępujących w organizmie zmian metabolicznych, wywołanych chorobą. Kolejnym, ważnym symptomem jest widoczny spadek aktywności pupila.

Weterynarze z Przychodni Weterynaryjnej Dr HAU wyjaśniają: U zwierząt domowych, które na co dzień są bardzo ruchliwe, aktywne i radosne, dość łatwo można zauważyć nagłe otępienie i większą ilość snu. Ten symptom choroby bardzo szybko sygnalizuje, że konieczna będzie wizyta w klinice.

Bardzo ważny we wczesnym wykryciu objawów nowotworu jest częsty dotyk i bezpośredni kontakt z pupilem. Warto obserwować skórę pupila pod kątem guzków, zazwyczaj niebolesnych, ale powiększających się.

Inne symptomy nowotworów u zwierząt domowych to:

  • problemy z oddychaniem,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • obecność niegojących się ran,
  • bolesne zgrubienia w obrębie kości,
  • wymioty, biegunka i wzdęcia,
  • bladość błon śluzowych, takich jak dziąsła lub spojówki,
  • widoczne zmiany w zachowaniu, na przykład nieuzasadniona agresja.

Co zrobić po zaobserwowaniu objawów nowotworu u pupila?

Każdy niepokojący objaw powinien być jak najszybciej skonsultowany z doświadczonym lekarzem weterynarii. Ważne są także specjalistyczne badania, takie jak biopsja, USG oraz RTG.

Podejrzenie nowotworu u zwierzęcia powinno być potwierdzone szczegółowym badaniem krwi, jednak czasami jego wyniki mogą być w normie, nawet gdy proces chorobowy już się toczy. Ogromną rolę odgrywają więc badania obrazowe.

Na szczególną uwagę zasługują starsze koty i psy, w wieku przekraczającym 8– 10 lat. Lekarz weterynarii powinien wykonać USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Doświadczeni specjaliści wykrywają nowotwory we wczesnym etapie rozwoju, co pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i powrót do pełnego zdrowia.