halogeny
3 marca 2016

Kategoria:
Inne

Świetlówki czy halogeny – co wybrać?

Rynek od kilku dobrych lat oferuje nam technologie, które stanowią alternatywę dla klasycznej żarówki wolframowej, powoli odchodzącej do lamusa ze względu na dużą energochłonność. Przy zakupie kierujemy się takimi kryteriami jak wydajność, niskie rachunki za prąd oraz barwa światła. Indywidualne preferencje mogą również zadecydować o tym w jakich warunkach będziemy korzystać z danego rodzaju oświetlenia. Spróbujmy porównać ze sobą właściwości świetlówki oraz lampy halogenowej.

Świetlówki – zalety i wady

Świetlówki podłużne znane są od wielu dekad i możemy je spotkać w szpitalach, szkołach i urzędach. W domach prywatnych do niedawna stanowiły rzadkość (wyjątkiem jest oświetlenie blatów kuchennych i akwariów). Obecnie modne są świetlówki kompaktowe, które zyskują wielu konsumentów ze względu na niskie koszty zużycia energii oraz dyrektywy UE stopniowo ograniczające produkcję tradycyjnych żarówek. Koszt jednej świetlówki kompaktowej, posiadającej gwint pasujący do tradycyjnej oprawki i niewielkie gabaryty waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Podczas eksploatacji świetlówek kompaktowych oszczędzamy ok. 80% energii jaką zużywałaby zwykła żarówka. Liderem w dziedzinie oszczędności jest jednak oświetlenie LED produkowane przez przemyslowelampyled.pl. Niewątpliwe wartą odnotowania zaletą świetlówek kompaktowych jest ich duża trwałość. Średni czas ich użytkowania wynosi od około 6 do 12 lat. Warunki optymalnej pracy dla świetlówek to miejsca, gdzie oświetlenie palić się przez wiele godzin bez przerwy. Będzie to np. ganek przed domem, przedpokój czy też salon. Jednak już w przypadku częstego uruchamiania i wyłączania tych urządzeń zużycie prądu idzie w górę ze względu na duży pobór energii potrzebny przy rozpoczęciu pracy. Przy częstym włączaniu i wyłączaniu, świetlówki wykazują się również skróceniem czasu eksploatacji i zwiększeniem prawdopodobieństwa awarii. Świetlówki wzbudzają coraz więcej kontrowersji wśród konsumentów z jeszcze innego powodu, a mianowicie jakości emitowanego światła. Wątpliwości budzi jego widmo, którego zakres jest inny niż światła słonecznego i emitowanego przez żarówki halogenowe i tradycyjne. Spotyka się opinie, że świetlówki męczą oczy, a niedostrzegalne gołym okiem miganie może nawet powodować złe samopoczucie i poważne uszkodzenia wzroku. Kłopotliwa jest także utylizacja świetlówek, gdyż oprócz podzespołów elektronicznych zawierają rtęć.

A co z halogenami?

Dzięki nim jesteśmy w stanie zaoszczędzić od 30 do 50 % energii elektrycznej, którą zużyłaby jedna żarówka tradycyjna, a ich czas eksploatacji jest o około trzy razy dłuższy. Użytkownicy chętnie wybierają halogeny ze względu na zakres barw światła, które jest bardzo zbliżone do naturalnego i wynosi od 2800K do 4000K. Nie występuje także efekt migania. Halogeny nie potrzebują charakterystycznego dla świetlówek czasu „rozgrzania się” do uzyskania pełnego efektu i nie posiadają skomplikowanych układów zapłonowych. Jednakże prócz mniejszej trwałości i energooszczędności ich wadą jest wysoka temperatura jaką osiągają podczas pracy, dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na parametry oprawek w jakich je umieszczamy oraz materiały będące w ich bliskim otoczeniu, aby nie wystąpiło niebezpieczeństwo pożaru. Warto także zapoznać się z alternatywnym oświetleniem wykorzystującym technologię LED, które gwarantuje nieporównywalnie większą wydajność i oszczędność, a także wykazuje się odpornością na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Wysokiej jakości oświetlenie LED znajdziemy na przemyslowelampyled.pl.