reczniki-papierowe
12 grudnia 2016

Kategoria:
Inne

Suszyć czy wycierać – ręczniki papierowe i suszarki

Mycie rąk to jedna z podstawowych czynności higienicznych, z którą mamy do czynienia co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Samo użycie wody z mydłem często jednak nie wystarcza. Aby pozbyć się bakterii, dłonie trzeba również wysuszyć. W tym celu używa się przeważnie papierowego ręcznika, bądź też suszarki elektrycznej.

Zarówno korzystanie z suszarek, jak i ręczników, ma swoje wady oraz zalety. Warto zdawać sobie z nich sprawę, zwłaszcza gdy planujemy zakup elementów wyposażenia łazienki.

Plusy i minusy ręczników papierowych

Pojemniki z ręcznikami papierowym możemy znaleźć w większości toalet publicznych. Instalacja tego typu urządzeń wiążę się bowiem z o wiele mniejszymi kosztami, niż w przypadku suszarek elektrycznych. Nie przekłada się to wcale na niższą jakość produktu. Wręcz przeciwnie – ręczniki papierowe cechują się wieloma walorami higienicznymi. Przetrzymywane w dozownikach, nie utrzymują stałego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, a tym samym nie są narażone na wzmożone oddziaływanie bakterii. Ciekawe rozwiązanie stanowią zwłaszcza ręczniki wysuwane z dozowników bezdotykowych.

Gwarantują one pełną sterylność – osoba susząca ręce korzysta z konkretnego kawałka ręcznika, który akurat został pobrany z podajnika. Kawałek ten ląduje następnie w koszu, a bakterie nie są przekazywane do otoczenia – relacjonuje ekspert firmy MADO, wykwalifikowanej w sprzedaży wysokiej jakości środków i urządzeń do utrzymania czystości.

Wady ręczników papierowych? Przede wszystkim ich jednorazowość. Jak wspomnieliśmy – każdy kawałek ręcznika trafia do kosza. Powoduje to nagromadzanie dużej ilości odpadów, których często nie da się zrecyklingować. Tym samym składuje się je w spalarniach lub na wysypiskach śmieci, co nie jest rozwiązaniem zbyt proekologicznym.

Plusy i minusy suszarek elektrycznych

Suszarki, podobnie jak ręczniki papierowe, suszą ręce bez konieczności dotykania dozownika. Mokre dłonie podlegają działaniu gorącego powietrza urządzenia suszącego. Tym samym nie mamy do czynienia z generowaniem dużych ilości odpadów, tak jak ma to miejsce z użytkowaniem jednorazowego papieru. Dobrze funkcjonująca suszarka jest w stanie służyć nawet kilkanaście lat.

Niestety, powietrze wykorzystywane do suszenia rąk pochodzi z pomieszczenia, w którym suszarka się znajduje – z łazienki tudzież toalety. Jak zatem łatwo się domyślić, samo w sobie zawiera ono bakterie. Wskutek tego, nadmuch suszarki pozbywa się bakterii z naszych rąk, jednocześnie nanosząc nowe.

Na szczęście producenci starają się zapobiegać temu zjawisku, opracowując coraz nowsze modele urządzeń suszących. Wyposaża się je w specjalne filtry powietrza – komentuje specjalista MADO.

Co wybrać?

Czy lepiej zainwestować w ręczniki, czy w suszarki? Jak wykazaliśmy, na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jeżeli dysponujemy stosownymi funduszami, możemy postawić na oba rozwiązania jednocześnie. Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni, jaką decyzję zakupową podjąć, możemy skonsultować się ze specjalistami, prowadzącymi sprzedaż urządzeń czyszczących, takimi jak wspomniana już firma MADO.