31 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Suszarki stosowane w przemyśle farmaceutycznym

Jednym z urządzeń wykorzystywanych w farmacji są suszarki do suszenia rozpyłowego. Ze względu na wyśrubowane wymogi muszą być to urządzenia niezawodne i precyzyjne, a zarazem dobrane po potrzeb danego zakładka produkcyjnego czy laboratorium. Więcej o działaniu suszarek oraz ich zastosowaniu w farmacji w poniższym artykule.

Suszenie rozpyłowe w farmacji

Pod nazwą to kryje się proces odwadniania produktów w postaci roztworu lub zawiesiny, za sprawą którego zyskują one postać proszku. Metoda ta zaczęła być stosowana w przemyśle w 2 połowie XX wieku. W farmacji wykorzystuje się ją dziś m.in. do uzyskiwania ekstraktów. Za jej stosowaniem przemawia jej skuteczność, elastyczność oraz wydajność. Nieodzowne są w niej suszarki rozpyłowe pozwalające uzyskiwać substancje w sproszkowanej formie, z zachowaniem wymaganych dla przemysłu farmaceutycznego sterylnych warunków pracy. Korzystając z takich urządzeń, wytwarza się m.in. antybiotyki, szczepionki oraz inne wyroby. Dla osiągnięcia oczekiwanego efektu niezbędna jest pełna kontrola nad procesem suszenia rozpyłowego – najnowocześniejsze urządzenia z tej kategorii ją zapewniają. Dlatego inwestycja w nie szybko się zwraca. Otrzymujemy dzięki nim produkty o wymaganej gęstości i kształcie.

Suszarki próżniowe

Do grupy suszarek wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym, ale też chemicznym i spożywczym, zaliczamy suszarki próżniowe. Urządzenia te wymagają sterylnych warunków. Próżnia jest tu kluczowym elementem procesu, pozwalającym na bezpieczne odparowanie rozpuszczalnika, bez konieczności zastosowania wysokiej temperatury. Dzięki temu zachowuje się pierwotne cechy danej substancji. Jakie produkty można suszyć próżniowo?  Mogą to być m.in. substancje wilgotne, krystaliczne czy w formie past, w tym również te wymagające specjalnego traktowania. Kluczowe parametry techniczne dla suszarek próżniowych to: objętość, temperatura suszenia, ciśnienie oraz materiał (np. stal nierdzewna).

Suszenie sublimacyjne

Systemy suszenia sublimacyjnego pozwalają na uzyskanie produktów, które będą mogły być długo przechowywane np. kapsułek. Ten rodzaj suszarek jest wykorzystywany przy produkcji nutraceutyków. Jak mówi nam ekspert z firmy „ZUGIL-Projekt”:

Często są to urządzenia o dużym stopniu automatyzacji, a modułowa budowa ułatwia ich stosowanie na liniach produkcyjnych.

Suszarka sublimacyjna może zostać zaprojektowana i skonstruowana na zamówienie, dzięki czemu uzyskuje się maksymalną wydajność jej pracy w danym układzie. Gwarantuje ona pełne zachowanie wartości leczniczej danego produktu. Suszarki sublimacyjne stosuje się m.in. w przygotowaniu enzymów, probiotyków oraz ekstraktów z alergenów. Do ich zalet zalicza się to, że można w nich suszyć jednocześnie kilka produktów, a także niskie koszty eksploatacji oraz zachowanie najwyższych standardów higienicznych.