publiczna łazienka
12 grudnia 2021

Kategoria:
Inne

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe – co wybrać?

Prawidłowa higiena rak jest niezbędnym elementem profilaktyki wielu chorób wywoływanych przez drobnoustroje. To właśnie z tego powodu na liście zasad bezpieczeństwa stosowanych powszechnie w dobie pandemii koronowirusa znalazło się również dokładne i regularne mycie rąk. Ale samo użycie wody z mydłem to nie wszystko. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób dłonie są suszone. Lepiej przy tym sprawdzi się suszarka, czy ręcznik papierowy?

Czy suszarki są bezpieczne?

Elektryczne suszarki do rąk to rozwiązanie z pewnością bardzo wygodne – szczególnie jeśli są obsługiwane bezdotykowo i dysponują mocą wystarczającą do szybkiego, skutecznego suszenia dłoni. Jednak nawet wysokiej jakości urządzenia wzbudzają pewne wątpliwości jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo. Powszechnie mówi się, że są one siedliskami bakterii i korzystanie z nich jest niehigieniczne. Czy tak jest w istocie? Nie do końca – co prawda badania wykazują, że łazienki wyposażone w suszarki są bardziej zanieczyszczone drobnoustrojami, jednak wynika to z tego, że wiele osób wciąż nie zachowuje zasad prawidłowego mycia rąk. Podczas suszenia silny strumień powietrza generowany przez suszarkę po prostu zdmuchuje pozostałe na dłoni bakterie i wirusy, przyczyniając się do ich osadzania na powierzchniach łazienki, np. blatach, umywalkach, bateriach.

Ręczniki papierowe? Tak, ale wyłącznie z pojemnika

Alternatywnym dla suszarek rozwiązaniem są jednorazowe ręczniki papierowe, które są tanie, ekologiczne, bardzo łatwo chłoną wilgoć i zanieczyszczenia, a przy tym zaraz po użyciu po prostu trafiają do kosza. Tym samym nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusów i bakterii w toalecie. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie bezpieczne. Przede wszystkim należy pamiętać, że ręczniki powinny być przechowywane w przeznaczonym do tego pojemniku. Ręczniki przechowywane luzem mogą bardzo łatwo zostać zanieczyszczone – jednak osoba biorąca kawałek ręcznika przy okazji dotyka pozostałych, z których będą korzystać inni użytkownicy toalet. Pojemnik na ręcznik nie tylko chroni ręczniki, ale również dozuje je, co ogranicza zużycie – a tym samym koszty. Nowoczesne pojemnik wyposażane są w elektroniczne sterowanie, które pozwala pobrać ręcznik bez dotykania urządzenia. Znajdziemy je w ofercie firmy Linea Trade.

Co wybrać?

Jak widać, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, każde z nich musi być jednak używane w sposób prawidłowy i odpowiedzialny. Tylko wtedy pozwolą one zapewnić bezpieczeństwo i higienę.