27 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Stalowe hale magazynowe – zalety

Wykorzystanie stalowych konstrukcji w budowie przestrzeni magazynowych to jedno z najpopularniejszych w tej chwili stosowanych rozwiązań. Wśród licznych zalet hal stalowych, które są tego faktu przyczyną, zwraca uwagę chociażby elastyczność, z jaką można dokonać wyboru poszczególnych opcji w zakresie technik montażu i wykończenia. W zależności od potrzeb i dostępnego budżetu możliwe jest szybkie wzniesienie magazynu, który idealnie spełni nasze oczekiwania.

Obiekty budowane na bazie stalowych prefabrykatów są w stanie realizować najróżniejsze wymogi, m.in. jeśli chodzi o objętość czy obciążenia. Magazyn powstały w tej technologii może mieć powierzchnię nawet kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, przy bardzo dużych rozpiętościach mimo braku filarów wspierających. Jeżeli zaś początkowo optymalnie dopasowany do potrzeb przedsiębiorcy rzut takiego budynku z czasem przestanie potrzebom tym odpowiadać, to dzięki wykorzystaniu systemów modułowych dostosowanie hali stalowej do aktualnych wymagań (np. poprzez powiększenie powierzchni magazynowej) nie będzie stanowiło problemu.

Tani, szybki, łatwy montaż

Technologia ta wykorzystuje lekkie, a przy tym wytrzymałe elementy, których montaż nie jest skomplikowany. Ma to bezpośrednie przełożenie na koszty transportu tych elementów, jak również na koszt postawienia magazynu o stalowej konstrukcji. W porównaniu z tradycyjną techniką murowaną praktycznie nie występuje konieczność przeprowadzenia robót mokrych, wszystko to razem sprawia zaś, że prace przeprowadzone na terenie budowy przebiegają szybko i sprawnie. Halę stalową można postawić nawet w ciągu jednego miesiąca.

Równie łatwy co montaż jest także demontaż takiego magazynu, jego transport w inne miejsce czy tymczasowe przechowywanie. – Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów, których przeznaczeniem jest funkcjonowanie tylko przez określony czas – mówi fachowiec ze specjalizującej się w zakresie projektowania i wznoszenia hal stalowych firmy Profix.

Bezpieczeństwo

Niektórzy przedsiębiorcy mogą obawiać się o bezpieczeństwo stalowych konstrukcji i przechowywanych w nich towarów. Obawy te najczęściej jednak są bezpodstawne. Mimo niskiego ciężaru właściwego stalowych elementów cechują się one całkiem wysoką odpornością rozciąganie i działanie innych sił dynamicznych. Jedno-, dwu- lub wielospadowe dachy hal stalowych kładzione są zaś zgodnie z normami uwzględniającymi obciążenia związane z opadami śniegu i parciem wiatru. Dodatkowo stalową konstrukcję można pokryć specjalną pęczniejącą farbą ognioochronną.