3 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Środki do usuwania taśm i klejów z powierzchni

Obecnie większość klejów technicznych, włącznie z tymi obecnymi w różnego typu taśmach klejących, to specjalnie opracowane substancje mające utrzymać lepkość przez jak najdłuższy czas. Jest to jak najbardziej pożądane – dopóki nie chcemy usunąć resztek kleju, taśmy albo nalepki z wybranej powierzchni, i to jeszcze bez uszkodzenia tej ostatniej. Może się to okazać irytującym problemem, dlatego warto wyposażyć się w środki, które pomogą go rozwiązać.

Domowe środki

Na forach internetowych można znaleźć garść porad dotyczących usuwania klejących zabrudzeń „domowymi” metodami. Jeśli znajdujemy się w sytuacji podbramkowej, oczywiście warto je wypróbować – pamiętając jednak o ryzyku, jakie niesie ze sobą korzystanie z tego typu sposobów. Jednym z nich jest użycie oleju, masła lub oliwki dla dzieci. Po pierwsze, niestety, może się to okazać mało skuteczne, po drugie zaś – pozostawić tłuste plamy, zwłaszcza na bardziej chłonnych powierzchniach, takich jak tapety, tapicerka czy skóra.

Inny sposób to usuwanie kleju zwilżoną szmatką w podwyższonej temperaturze (np. dzięki żelazku), na którą wiele powierzchni reaguje odkształceniem lub przebarwieniem. Niektórzy próbują radzić sobie zmywaczem do paznokci, może on jednak matowić czyszczone przedmioty i pozostawiać na nich zacieki, podobnie jak nieprzyjemnie pachnąca nafta. Najlepiej zaopatrzyć się więc w specjalistyczne (co wcale nie znaczy: drogie) środki do usuwania taśm i klejów.

Specjalistyczne preparaty uniwersalne

Najbardziej trzeba uważać na te tzw. uniwersalne, będące sobie w stanie poradzić z większością substancji klejących, bo nie zawsze są bezpieczne dla danej powierzchni. Warto więc sprawdzić na niewielkim obszarze, czy nie powodują powstania szorstkich zmatowień. Zasadniczo jednak środki te nie uszkadzają szkła, ceramiki czy lakierów, skutecznie usuwają za to nie tylko kleje dyspersyjne, metakrylowe czy utwardzone, ale także np. żywice epoksydowe i farby drukarskie oraz resztki taśmy pakowej albo malarskiej. Z uwagi na skład takie uniwersalne środki mogą mieć drażniący chemiczny zapach.

Łagodniejszy limonen

Na rynku dostępne są także nieco łagodniejsze substancje na bazie limonenu, przyjemnie pachnące cytrusami i niewydzielające toksycznych oparów. – Poradzą sobie z pozostałościami po taśmach klejących, nalepkach i etykietach, ale także po gumie do żucia – mówi ekspert ze sklepu internetowego Taśmy24.pl. Są bezpieczne dla tkanin, tapicerek, dywanów, nie powodują przebarwień.

Krakowskim targiem

Mniej więcej w pół drogi między nimi a środkami uniwersalnymi plasują się tzw. preparaty do zmywania naklejek. Ich zastosowanie jest jednak znacznie szersze. Usuną bowiem także ślady po lekkich smarach, tuszach, farbach, graficie i ołowiu, a nawet smugi po butach (z wykładzin PCV). Są przy tym bezpieczne zarówno dla czyszczonych powierzchni, jak i dla skóry dłoni.

Wąski profil

Warto też wspomnieć o preparatach wyspecjalizowanych w usuwaniu popularnych klejów cyjanoakrylowych (błyskawicznych). One niestety mogą trwale odbarwić tkaniny i materiały skóropodobne, reagują też z niektórymi lakierami i tworzywami sztucznymi, powodując niekiedy ubytki bardziej szpecące niż resztki kleju. Jeśli jednak takim błyskawicznym klejem przypadkowo skleimy sobie palce – z powodzeniem przyjdą nam na ratunek.

Porada

Na koniec jedna uwaga: przed użyciem każdego z opisanych środków dobrze jest usunąć maksymalnie dużo folii lub papieru wchodzącego w skład taśm i naklejek, ponieważ materiały te często stanowią dla takich preparatów barierę utrudniającą szybkie i skuteczne rozpuszczanie klejących resztek.