sprzątanie profesjonalne
18 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Sprzęty i preparaty stosowane w sprzątaniu profesjonalnym

O ile w domu do sprzątania w zupełności wystarczy odkurzacz i ścierka, o tyle w przypadku sprzątania profesjonalnego niezbędny jest specjalistyczny sprzęt oraz preparaty czyszczące. Biura, obiekty wielkopowierzchniowe lub linie technologiczne wymagają zaawansowanych metod, które usuną wszelkie zanieczyszczenia oraz drobnoustroje. Sprawdźmy, jakie sprzęty i preparaty używane są do czyszczenia specjalistycznego.

Odkurzacze przemysłowe, maszyny szorująco-zbierające, zamiatarki

Szczególnym zadaniem, zwłaszcza przy obiektach wielkopowierzchniowych, jest utrzymanie w czystości podłóg. Posadzki i wykładziny to nieraz setki, a nawet tysiące metrów kwadratowych, po których codziennie przechodzą klienci i pracownicy. Nie wystarczy jedynie odkurzacz – do sprzątania profesjonalnego wykorzystuje się odkurzacze przemysłowe lub maszyny szorująco-zbierające i zamiatarki. W zależności od zastosowanego urządzenia podłoga zostaje wyczyszczona z kurzu i zanieczyszczeń, dokładnie wyszorowana oraz umyta – i to za jednym przejazdem urządzenia.

Choć urządzenia te cechują się znacznymi gabarytami, z łatwością usuwają kurz, piasek i śmieci nawet spod ścian i narożników – dodaje specjalista z serwisu sprzątającego Cursarius z Warszawy. –  Doskonale sprawdzają się na powierzchniach zastawionych regałami, na twardych lub wyłożonych wykładziną podłogach. Czyszczenie przebiega znacznie szybciej niż w przypadku zastosowania tradycyjnych urządzeń, co ma szczególne znaczenie w przypadku magazynów, supermarketów i innych wielkopowierzchniowych obiektów.

Odkurzacze do prania dywanów i wykładzin

Wiele firm decyduje się na wyłożenie podłóg dywanem lub wykładziną. Nic dziwnego – nie słychać wówczas kroków, które mogłyby przeszkadzać osobom pracującym (nawet podczas chodzenia w butach na obcasie), a jednocześnie jest po prostu przytulniej. Wykładziny wymagają jednak specjalistycznego czyszczenia – zwłaszcza jeśli codziennie przechodzą po nich setki osób. Z pomocą przychodzą odkurzacze piorące, które jednocześnie odkurzają oraz piorą wykładzinę, pozostawiając ją czystą oraz odświeżoną. Tu również wykorzystywane są odkurzacze przemysłowe, które często posiadają podwójną funkcję: mogą czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro.

Myjki parowe

Wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu użycie chemicznych środków czystości nie wchodzi w grę, stosuje się profesjonalne parownice. Dzięki przemysłowym myjkom parowym powierzchnia jest nie tylko czyszczona, ale również dezynfekowana. Para, która wydobywa się pod wysokim ciśnieniem, może osiągać temperaturę nawet 180°C, przy jednoczesnej wilgotności zaledwie 5%. Dzięki temu parownice można wykorzystać także do specjalistycznego czyszczenia linii technologicznych, maszyn i urządzeń elektronicznych. Gorąca para doskonale usuwa tłuszcz, smary i inne zabrudzenia oraz przede wszystkim zabija wszelkie drobnoustroje: bakterie, wirusy i grzyby. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie najwyższych standardów higieny oraz wyczyszczenie wszelkich rodzajów powierzchni.

Preparaty czyszczące

Do profesjonalnego sprzątania niezbędne są profesjonalne preparaty czyszczące. Chemia gospodarcza podnosi efektywność sprzątania: jest dużo bardziej wydajna, a tym samym ekonomiczna. Jednocześnie jest mocniej skoncentrowana, dzięki czemu powierzchnie są nie tylko czyste, ale również zdezynfekowane oraz chronione przed ponownym osiadaniem zanieczyszczeń.

Środki czyszczące stosuje się w zależności od rodzaju powierzchni oraz oczekiwanych rezultatów. Możemy wyróżnić preparaty myjące do paneli, gresów, wykładzin, powierzchni skórzanych, usuwające mchy i grzyby, służące do polerowania powierzchni, usuwania trudnych zabrudzeń z tłuszczu lub kamienia, woski i oleje ochronne oraz inne. Mogą być stosowane zarówno do sprzątania ręcznego, jak i mechanicznego, z wykorzystaniem profesjonalnych sprzętów.

Wózki do sprzątania oraz akcesoria ręczne

Nie zawsze konieczne jest wykorzystanie wielkogabarytowych urządzeń czyszczących. W sprzątaniu profesjonalnym równie często wykorzystuje się ściereczki, myjki, mopy oraz inne sprzęty. W przewożeniu całego arsenału środków czyszczących pomagają wózki do sprzątania, które pełnią jednocześnie funkcję wiader na wodę ze środkiem myjącym oraz czystą. Dzięki stabilnej i solidnej konstrukcji za pomocą wózka można przewieźć zarówno środki czyszczące, jak i akcesoria do sprzątania, co pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu i łatwiejsze sprzątanie.