sprzet strazacki
18 marca 2016

Kategoria:
Inne

Sprzęt ochronny strażaka

Jak bardzo niebezpieczna jest praca strażaków, wiedzą tylko oni sami. Podczas wykonywania akcji ratowniczej narażeni są na spotkanie z wielkim żywiołem, jakim jest ogień. Ponadto muszą uważać na liczne niebezpieczne substancje oraz zwykłe urazy mechaniczne, które mogą przytrafić się każdemu. Aby wyjść bez szwanku z akcji, strażacy wyposażeni są w profesjonalny sprzęt ochronny mający na celu zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy.

Ochrona twarzy

Podstawą wyposażenia strażaka jest hełm – nieodzowny element od razu kojarzący się z tą profesją. Jego przeznaczeniem jest ochrona głowy strażaka. Jest to możliwe dzięki odpowiednim włóknom, z których jest zbudowany. Cechują się one dużą wytrzymałością, co w połączeniu z osłoną na twarz wykonaną z poliwęglanu oraz osłoną na kark daje odpowiednie zabezpieczenie najważniejszej części ciała. Zawsze dodatkowo strażacy wykorzystują również niepalną kominiarkę chroniącą przed wysokimi temperaturami – zauważa ekspert w firmie Sprzęt-Poż, która oferuje pełne zaopatrzenie jednostek ochrony przeciwpożarowej we wszystkie potrzebne produkty.

W czym na akcję ratowniczą?

Charakterystyczny jest również mundur, w jaki ubierają się strażacy. Podstawowym jest czarny mundur koszarowy, który posiada odblaskowe oznaczenia i jak sama nazwa wskazuje stosowany i używany jest w trakcie zajęć w jednostce. W przypadku wyjazdu na akcję gaśniczą potrzebne są ubrania specjalistyczne, które są skonstruowane z kilku warstw. Materiały użyte do wykonania takiego stroju zapewniają ochronę przed ogniem, uszkodzeniami mechanicznymi, przemakaniem, a ponadto utrzymują odpowiednią temperaturę ciała. Strażacy mogą również ubrać płaszcze lub kamizelki ostrzegawcze. Odpowiedni strój zależy od wykonywanej czynności podczas akcji ratowniczej – może to być zarówno groźny pożar w centrum miasta, jak i pomoc w zdjęciu przestraszonego kota, który utknął na drzewie.

Niezbędne dodatki dla strażaka

Strażacy mogą posługiwać się także różnymi rodzajami rękawic, które cechują się przede wszystkim żaroodpornością. Odporne na wysokie temperatury są również buty wykonane z wysokiej jakości skóry. Sznurowane i sięgające za kostki, zapewniają duży komfort i łatwość dopasowania. Oprócz tych niezbędnych elementów wyposażenie strażaka składa się z pasa strażackiego, toporka, maski tlenowej, latarki przydatnej w ciemnych pomieszczeniach oraz wielu innych specjalistycznych sprzętów, których przydatność jest zależna od wykonywanego zadania.

Wszystkie opisane części składające się na sprzęt ochronny strażaka pozwalają mu na profesjonalne i skuteczne przeprowadzenie czynności, które są często niebezpieczne i wymagają odpowiedniego przygotowania.