sprzet-medyczny
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Sprzęt medyczny – kupić czy wypożyczyć?

Istnieje wiele przyczyn stałej lub czasowej niesprawności ruchowej. Podeszły wiek, urazy, przebyte operacje i rozmaite choroby mogą wymagać nie tylko wzmożonej opieki  nad osobą cierpiącą, ale także wykorzystania specjalistycznego sprzętu medycznego. Ponieważ choroba zwykle uderza niespodziewanie i nie pozostawia nam czasu na odpowiednie przygotowanie finansowe, często zmuszeni jesteśmy szukać najtańszych, czy raczej najbardziej opłacalnych rozwiązań.

Obecnie na rynku artykułów medycznych działają nie tylko świetnie zaopatrzone sklepy, ale także wypożyczalnie. Dla osób chorych i ich rodzin oznacza to większe możliwości uzyskania wyposażenia potrzebnego podczas terapii – mówi ekspert ze Sklepu Medycznego ZDROWIE w Nakle nad Notecią.

Trudno stwierdzić jednoznacznie, czy lepszym pomysłem jest zakup, czy wypożyczenie sprzętu medycznego. Opłacalność każdego z rozwiązań jest ściśle uzależniona od sytuacji, w jakiej znajduje się dana osoba. Zastanówmy się wspólnie, kiedy warto wypożyczyć, a kiedy zdecydować się jednak na zakup wyposażenia medycznego i rehabilitacyjnego.

Kiedy warto kupić sprzęt medyczny?

Jeżeli pacjent wymaga stosowania sprzętu rehabilitacyjnego dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb, w grę wchodzi wyłącznie zakup nowego urządzenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia, np. gdy szukamy wózka inwalidzkiego dla dziecka lub wózka specjalistycznego dla pacjenta z paraliżem.

Na zakup sprzętu bez wątpienia warto zdecydować się także w sytuacji, gdy przewidujemy bardzo długie leczenie i rehabilitację, która może trwać ponad kilkanaście miesięcy. Nowe urządzenia nie tylko będą wygodniejsze i dobrze posłużą przez długi czas, ale dodatkowo, kupując je w sklepie medycznym, możemy liczyć na gwarancję oraz pomoc serwisową. Ponadto przy zakupie nowego sprzętu medycznego można starać się o rozmaite formy dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do  sprzętów, które bezwzględnie należy kupować, należą wszelkie artykuły o charakterze osobistym. Materac przeciwodleżynowy, ławeczka kąpielowa, czy wózek toaletowy to przedmioty, które ze względów higienicznych powinny być fabrycznie nowe.

Kiedy warto wypożyczyć sprzęt medyczny?

Sprzęt medyczny warto wypożyczyć wtedy, gdy spodziewamy się krótkiej rehabilitacji, której czas nie będzie przekraczał kilku miesięcy. W praktyce oznacza to, że do najczęściej wypożyczanych urządzeń medycznych należą kule łokciowe i pachowe, z których będzie korzystał młody pacjent, borykający się np. z urazem sportowym.

Wypożyczalnia sprzętu medycznego jest też odpowiednim miejscem dla osób czasowo opiekujących się pacjentami przewlekle chorymi. Jeśli osoba o ograniczonej sprawności czeka na miejsce w specjalistycznym ośrodku opiekuńczym lub rehabilitacyjnym i wiemy, że w domu będzie przebywała jedynie przez pewien czas, zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem od zakupu będzie wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego.

Jak widać decyzja o zakupie bądź wypożyczeniu sprzętu medycznego jest zawsze ściśle uzależniona od sytuacji. Podejmując ją, należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta, przewidywany czas rehabilitacji oraz sytuację finansową danej rodziny.