sprawa rozwodowa
15 stycznia 2016

Kategoria:
Inne

Sprawa rozwodowa spędza Ci sen z powiek? Jest na to sposób!

Dla dzisiejszego społeczeństwa rozwód nie jest niczym szczególnym. Z roku na rok rośnie liczba rozpadających się małżeństw. Często fakt ten wynika z niezgodności charakterów małżonków, jest wynikiem zdrady, przemocy fizycznej lub psychicznej. Większość osób podejmując decyzję o rozwodzie nie zdaje sobie sprawy z trudności jakie ich czekają. Tym bardziej jeśli rozwód ma być z orzekaniem o winie. Jak zatem poradzić sobie z całą procedurą rozwodową?

Jaki powinien być pierwszy krok?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o rozstaniu się ze swoim współmałżonkiem, powinniśmy wiedzieć jakie powziąć działania. Rodzaj tych działań jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: rodzaj relacji z partnerem, fakt posiadania dzieci oraz to, w jaki sposób chcemy się rozstać. Musimy pamiętać, że oprócz więzi uczuciowej małżonków łączy także majątek, znajomi oraz dzieci. Często w dalszym ciągu pozostajemy w dobrych relacjach z rodziną żony lub męża.

Dlatego zanim złożymy pozew o rozwód, musimy się zastanowić co chcemy w jego wyniku osiągnąć. Warto określić swoje problemy, znaleźć ich przyczynę i porozmawiać z drugą stroną. Można również skorzystać z pomocy psychologa. Często bywa tak, że małżonkowie nie są w stanie dociec przyczyny konfliktów oraz szczerze ze sobą porozmawiać. Obecność trzeciej osoby, mediatora, może im pomóc w uratowaniu małżeństwa. Jeśli jednak nie widzimy przyszłości dla związku, warto zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej, np. Kancelarii Adwokackiej Andrzeja Babilas.

Jaką rolę pełni adwokat w przypadku rozwodu?

Jeśli boimy się sprawy rozwodowej, nie wiemy jakie dokumenty będą nam potrzebne oraz jak napisać pozew rozwodowy, warto skorzystać z pomocy adwokata. Będzie on pełnił rolę naszego pełnomocnika. Jest to dobre rozwiązanie w przypadkach, gdy jedna ze stron boi się współmałżonka i sama nie potrafiłaby wywalczyć należnych jej zobowiązań. W pierwszej kolejności adwokat stworzy pozew o rozwód oraz złoży go w naszym imieniu w sądzie. Jeśli zdecydowaliśmy się na orzekanie z winy partnera, adwokat podpowie nam jakie dowody mogą być istotne dla sprawy oraz jakich świadków warto wezwać. Jest to bardzo istotny element rozprawy rozwodowej, ponieważ każde nasze słowo spotka się z odpowiedzią drugiej strony. Zgromadzone materiały dowodowe będą stanowiły dla sądu podstawę do stwierdzenia, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Na ich podstawie wyda także wyrok, w którym wskaże kto jest winny rozpadu związku.

Adwokat, np. Andrzej Babilas, będzie również reprezentował nas na sali rozpraw. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego każdy adwokat musi się do niego odpowiednio przygotować. Powinien on przewidzieć jakie pytania może nam zadać strona przeciwna, a także przygotować własne pytania dla świadków. W przypadku gdy wyrok nie będzie zadowalający, wniesie także odwołanie w naszym imieniu do sądu wyższej instancji.

Dobry adwokat jest oddany sprawie, której się podejmuje. Każdy przypadek jest dla niego inny i podchodzi do niego indywidualnie. Dlatego warto skorzystać z takiej pomocy jeśli zdecydowaliśmy się na rozwód.