26 września 2017

Kategoria:
Inne

Sposoby zastosowania miedzi w przemyśle

Miedź odegrała ogromną rolę w historii – bez jej obecności pewne wydarzenia nie miałyby szans nastąpić. Znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach. Sprawdźcie w jaki sposób stosuje się miedź w przemyśle.

Właściwości miedzi

Miedź to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 29, który należy do 11 grupy układu okresowego. To metal, który w stanie czystym charakteryzuje się wieloma cennymi właściwościami. Przede wszystkim, jest miękkim ciałem stałym posiadającym charakterystyczną czerwono-brązową barwę. Ponadto, na powietrzu nie ulega korozji, ale pokrywa się charakterystyczną, zieloną patyną. To nie wszystko.

Miedź potrzebna jest do wytwarzania, przesyłania, dystrybucji oraz użytkowania energii elektrycznej. Bez niej rozwój cywilizacyjny nie byłby możliwy. Jest znakomitym przewodnikiem ciepła i elektryczności, toteż ma ogromne znaczenie dla energii przyjaznej środowisku – dodaje ekspert reprezentujący firmę P.W. Zielonka.

Zastosowanie miedzi

Miedź odegrała ogromną rolę w rozwoju cywilizacji – od jednego z jej stopów nazwę wzięła epoka brązu, a sam pierwiastek znany jest od starożytności. Inny stop miedzi, mosiądz, umożliwił Brytanii przekształcenie społeczeństwa w przodujące społeczeństwo przemysłowe. Od momentu, w którym Edison odkrył prąd elektryczny, miedź stosowana jest w prawie wszystkich dziedzinach i jest niezbędnym surowcem w nowoczesnym przemyśle.

Miedź swoje zastosowanie ma w telekomunikacji, w której od samego początku pełniła rolę podstawowego elementu w transmisji sygnałów. Bez jej stosowania rozwój tej dziedziny nie byłby możliwy, ponieważ wyższe wymagania stawiane technologii informacyjnej prowadzą do wzrostu zapotrzebowania na miedź.

Co więcej, miedź wykorzystywana jest na szeroką skalę do produkcji przewodów elektrycznych. Zastosowanie znajduje też w elektronice i budownictwie w elementach różnych instalacji i pokryciach dachowych. Może być używana również jako barwnik szkła i katalizator. Stosuje się ją także w przemyśle chemicznym do wyrobu różnych urządzeń (w tym chłodnic i aparatów chemicznych), a także do produkcji elementów grzejnych i wymienników ciepła. W jubilerstwie używa się miedzi jako dodatek do srebra i złota znacznie poprawiający ich właściwości mechaniczne.

Miedź odgrywa też istotną rolę w przemyśle samochodowym – bez miedzianych podzespołów elektrycznych i elektronicznych niemożliwe byłoby inteligentne zarządzanie silnikiem, ani przeniesieniem napędu. Wciąż rosnące wymagania w kwestii komfortu w nowoczesnych pojazdach zwiększają zapotrzebowanie na miedź.

Podsumowując, miedź znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale też we wszystkich dziedzinach życia. Bez jej istnienia nasza cywilizacja nie mogłaby nie tylko rozwijać się, ale nawet istnieć.