welna przemyslowa
18 października 2016

Kategoria:
Inne

Sposoby wykorzystania wełny w przemyśle

Wełna jest bardzo cennym włóknem naturalnym. Pozyskuje się ją na kilka sposobów zarówno z owiec, jak i wielbłądów, kóz oraz królików. Duże zapotrzebowanie na wełnę widoczne jest w kilku gałęziach przemysłu. Sprawdźmy, gdzie przydają się charakterystyczne właściwości wełny w budownictwie.

Ochrona przed ogniem

Izolacja budynków zmniejsza koszty ogrzewania i schładzania pomieszczeń. Materiałem, który doskonale nadaje się do tego procesu jest wełna mineralna, której zdolności wynikają z niskiej przewodności cieplnej powietrza uwięzionego pomiędzy jej włóknami. Wełna posiada również właściwości ogniochronne – wszystkie produkty z niej wykonane są zaliczane do najwyższych klas odporności ogniowej (A1 i A2). Stosuje się ją w licznych pomieszczeniach technicznych i korytarzach, a w krytycznych obszarach budynku np. na płaskim dachu, izolacja z wełny mineralnej hamuje rozprzestrzenianie się ognia w trakcie rozgorzenia.

Dobre właściwości dźwiękoszczelne

Ponadto płyty z wełny mineralnej znajdują zastosowanie w konstrukcjach dźwiękochłonnych, takich jak sufity podwieszane – spełniają one funkcję pochłaniacza dźwięków i są układane w wolnej przestrzeni, która znajduje się pomiędzy stropem a elementami osłonowymi. Wełnę można również wykorzystać w ustrojach dźwiękoizolacyjnych wykonywanych na ścianach masywnych oraz w podłogach pływających, które stosowane są na stropach. Są także dobrym wypełniaczem ścianek kabin dźwiękoszczelnych, ekranów dźwiękochłonnoizolacyjncyh, obudów oraz osłon maszyn. Wyroby z wełny stosowane jako otuliny izolujące i tłumiące drgania przewodów są używane do wyciszania hałasów od instalacji wodnej oraz centralnego ogrzewania.

Ocieplanie ścian

Ocieplanie ścian ma bardzo duże znaczenie dla domowego budżetu, a ilość traconego ciepła zależy zarówno od grubości ściany, jak i od jej konstrukcji oraz materiału, z którego jest zbudowana. Przez nieocieplone ściany przenika średnio ok. 40% traconego w całym budynku ciepła – dokładne wartości można obliczyć wykorzystując w tym celu tzw. audyt energetyczny.

Do ocieplenia wewnętrznych ścian najlepiej użyć wełny mineralnej, która zapewnia izolację ogniową, akustyczną oraz termiczną – stwierdza ekspert firmy transportowo-handlowej Luskar, która zajmuje się m.in. sprzedażą systemów izolacyjnych wykorzystujących wełniane produkty takich producentów, jak: Isover, Rockwool i Climowool.