tworzywa sztuczne
28 października 2016

Kategoria:
Inne

Sposoby wykorzystania tworzyw sztucznych

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile tworzyw sztucznych jest wokół nas. Ich rodzina jest ogromna i obejmuje ponad 700 ich rodzajów. Zobaczmy, jakie zastosowanie mają we współczesnym świecie.

Zastosowanie tworzyw sztucznych w budownictwie

Tworzywa sztuczne są alternatywą dla takich materiałów, jak: metal, drewno lub szkło. Bardzo często mają one postać różnych opakowań lub folii, np. worków i torebek, a także butelek. Pochodną tworzywa sztucznego jest styropian, który znajduje zastosowanie jako sztywne opakowanie lub materiał izolacyjny w budownictwie. W tej samej branży znajdziemy wykonane z tworzyw sztucznych wykładziny podłogowe, pokrycia dachowe, drzwi, ramy okien, a także listwy podłogowe, poręcze oraz posadzki (żywice epoksydowe).

Syntetyczne folie i włókna

Wiele urządzeń i sprzętów wykonanych z tworzyw sztucznych znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych. Są to m.in. folie, które zwiększają możliwości upraw cieplarnianych, zabezpieczają stoki i kopce z produktami rolnymi przed wilgocią lub osłaniają rośliny przed niskimi temperaturami. Z polichlorku winylu (PVC) wykonuje się także rury, które służą do doprowadzania wody lub bezpośredniego nawadniania.

Z tworzyw sztucznych korzysta przemysł włókienniczy, w którym można spotkać coraz więcej włókien otrzymywanych syntetycznie. Produkuje się je głównie w krajach wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych. Są one tańsze i trwalsze niż włókna naturalne, a jeszcze jedną ich zaletą jest fakt, że mogą być wytwarzane w pobliżu miejsca zbytu.

Są to tylko niektóre przykłady zastosowań tworzyw sztucznych, które wykorzystywane są również w lotnictwie, przemyśle motoryzacyjnym, do produkcji zabawek oraz biżuterii – zaznacza właściciel firmy Pol-Service Majcher Jacek, która zajmuje się m.in. dostarczaniem maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.