19 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Sposoby wykorzystania metali kolorowych

Czy słysząc pojęcie „metale kolorowe”, przychodzi Ci na myśl feeria rozmaitych barw? Otóż wbrew pozorom odcienie nie odgrywają tu istotnej roli – jest to określenie wszystkich metali nieżelaznych. O jakich mowa? Głównie o aluminium, cynku, ołowiu, miedzi, tytanie oraz chromie. Oczywiście lista jest jeszcze dłuższa. Elementy tego typu są bardzo plastyczne, odporne, łatwe w skrawaniu i estetyczne. Gdzie więc znajdują zastosowanie?

Metale kolorowe – gdzie są wykorzystywane?

Metale kolorowe to takie, które nie zawierają żelaza. Ze względu na cenne właściwości są chętnie używane w przemyśle, budownictwie i transporcie. Cechuje je przede wszystkim doskonała przewodność ciepła.

Do tej grupy się zalicza dobrze znane aluminium, które jest nadzwyczaj elastyczne i odporne na uszkodzenia. To z niego powstają solidne pręty, blachy, rury i profile wykończeniowe. Często jest elementem obudów urządzeń, maszyn, pojazdów, a także sprzętów sportowych Charakteryzuje się wytrzymałością i lekkością, do tego jest bardzo łatwe w obróbce. Jego gęstość wynosi około 2,7 g/cm3, więc jest prawie trzy razy lżejsze niż żelazo.

Kolejnym cennym metalem kolorowym jest miedź. Ten bardzo dobry przewodnik służy głównie do produkcji przewodów elektrycznych. Występuje w formach blach, prętów, rur, a nawet siatek. Nierzadko miedź jest stosowana jako pokrycie dachu lub biostatyczna powierzchnia pokrycia statków, chroniąca przed skorupiakami, gdyż ma właściwości antybakteryjne. Topnieje dopiero w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza, ma wysoką gęstość sięgającą nawet 8,96 g/cm3 i cechuje je odporność chemiczna.

Do popularnych metali nieżelaznych zalicza się stal nierdzewna. Ten wytrzymały materiał odnajduje zastosowanie nawet w agresywnym środowisku. To z niej powstają cysterny na ropę naftową i narzędzia chirurgiczne. W budownictwie jest używana jako element konstrukcyjny. Uniwersalność miedzi ceni się w każdej branży.

Cenne metale kolorowe to również ciągliwy nikiel, ciężki ołów stosowany do produkcji akumulatorów czy najstarszy znany ludzkości stop – brąz. Wszystkie są nadzwyczaj wszechstronne.

Metale kolorowe – co możesz z nimi zrobić?

Często się okazuje, że w Twoim domu, warsztacie czy zakładzie zalegają pokłady metali kolorowych. Zamiast je wyrzucać, skieruj swoje kroki do skupu. Jak mówi specjalista z firmy DELTA Sp.J., nie tylko pozbędziesz się niechcianych elementów, ale dostaniesz jeszcze za nie pieniądze i zadbasz o środowisko naturalne. Warto – czy wiesz, że aluminium rozkłada się nawet 200 lat?

 Na skup bez problemu oddasz kable, zasilacze, silniki, puszki, chłodnice, felgi, żaluzje… Te przedmioty będą mogły zostać przetworzone i ponownie wykorzystane.