19 lipca 2020

Kategoria:
Inne

Sposoby skutecznego opróżniania zbiorników bezodpływowych

Szamba szczelne, czyli zbiorniki bezodpływowe stosowane są jako przydomowe szamba lub zbiorniki na deszczówkę. Ścieki są w nich magazynowane, a więc sprawdzą się tam, gdzie nie ma przyłącza do rur odprowadzających nieczystości bezpośrednio do oczyszczalni ścieków. Szamba mogą mieć różną pojemność i w zależności od niej powinny być regularnie opróżniane. Jakie są skuteczne sposoby na opróżnianie zbiorników bezodpływowych? Sprawdź.

Ekspert z firmy GEA-NOVA mówi:

przydomowe zbiorniki bezodpływowe są dosyć uciążliwym dla użytkowników, ale często jedynym rozwiązaniem na składowanie nieczystości. Trzeba pamiętać, że szambo szczelne musi być opróżniane regularnie, przepełnione będzie stanowiło poważny problem. Należy korzystać z usług profesjonalistów, nigdy nie wypuszczać nieczystości do środowiska, ponieważ dojdzie do jego skażenia.

Charakterystyka przydomowych szamb tradycyjnych

W wielu miejscach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach nie ma innej możliwości od zamontowania zbiornika bezodpływowego. Powodem jest głównie brak kanalizacji w pobliżu i za wysokie koszty montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Zbiorniki bezodpływowe zrobione są najczęściej z plastiku lub żelbetonu. Są szczelne, co dobre dla środowiska naturalnego, jednak dla użytkowników oznacza konieczność regularnego opróżniania. Na szczęście są firmy, które kompleksowo się tym zajmują. Co znaczy, że szambo trzeba opróżnić skutecznie?

Nieczystości to nieprzyjemny temat, jednak aby mieć komfort na co dzień i jak najdłużej o nich nie myśleć trzeba zainwestować po pierwsze w dobrej pojemności zbiornik, po drugie zamawiać regularne i prawidłowe oczyszczanie. Pojemność szamba dobiera się pod względem liczby użytkowników i średniej produkcji ścieków. Dzięki temu też można oszacować, kiedy należy zamówić usługi asenizacyjne. Nieczystości zawsze powinny być wywożone do oczyszczalni ścieków. Pamiętaj, aby nigdy nie wybierać szamba na nieużytki rolne i otwarte tereny, bo doprowadzisz do skażenia środowiska.

Jak oczyszczane są szamba szczelne?

Ścieki z przydomowych zbiorników są podobne do tych odprowadzanych kanalizacją miejską, jednak bardziej stężone. Może to wynikać z nieszczelności szamba oraz oszczędności wody, którą powoduje świadomość ograniczonego zbiornika. Oczyszczanie szamba szczelnego odbywa się za pomocą specjalnych pomp zamontowanych do cysterny z ciągnikiem. Wybierając firmę świadczącą usługi asenizacyjne, zwróć uwagę, czy ma własną oczyszczalnię ścieków, to może znacznie obniżyć koszty usługi. A pamiętać trzeba, że opłaty za wybieranie i wywóz nieczystości będziesz ponosił regularnie. Zamów usługę odpowiednio wcześniej. Przepełnione szambo może stanowić poważny problem. Jeśli firma, do której się zgłosiłeś, nie ma wolnych terminów, poszukaj takiej, która świadczy usługi pogotowia asenizacyjne. Nie dopuszczaj do przepełnienia, w zbiorniku możesz zamontować specjalny czujnik, który będzie sygnalizował potrzebę oczyszczenia.