wąż strażacki
13 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Sposoby przechowywania węży strażackich

Wąż strażacki to niezwykle istotny element armatury pożarniczej, bez którego gaszenie pożarów czy udział w innych ważnych akcjach nie byłby możliwy. Prawidłowe przechowywanie i konserwacja węży strażackich mają istotne znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływają na ich żywotność i skuteczność. Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać w kwestii przechowywania węży strażackich.

Przechowywanie węży – o tym musisz wiedzieć

Zdecydowana większość węży strażackich wykonana jest z materiałów sztucznych, których fizyczne właściwości zmieniają się w czasie. Wpływa na nie zarówno eksploatacja, jak i warunki, w których są one przechowywane. Niewłaściwe przechowywanie węży może wpłynąć na ich wydajność. Istnieje kilka zasad, do których należy się stosować. Najważniejsze z nich to unikanie ekspozycji na działanie czynników atmosferycznych, a szczególnie długotrwałej ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego. Nie powinny być również przechowywane blisko urządzeń, które wywołują zwiększanie wydzielania ozonu. Kupując węże strażackie i akcesoria u dobrych producentów, takich jak np. Bogdan Gil dowiemy się, jak dobrać m.in. rodzaj i średnicę węża do warunków, w których będą one przechowywane i celów, jakim będą dokładnie służyć (nie wszystkie węże strażackie służą strażakom, czasami są one kupowane na prywatny użytek).

Warunki przechowywania węży strażackich

Poza powyżej wspomnianymi zasadami, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze pomieszczenia, w którym przechowywane będą węże strażackie. Najbardziej optymalna waha się w przedziale od 10 do 25 stopni Celsjusza. Nie powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 0 stopni, ani w pomieszczeniach gdzie panują bardzo wysokie temperatury. Jednak przy poszczególnych rodzajach węży należy sprawdzić instrukcję bądź skontaktować się z producentem – w różnych wężach występuje inne ciśnienie robocze, więc temperatura ma znaczenie dla pracy węża. Nie bez znaczenia jest także wilgotność powietrza, która nie powinna być za niska, ale równocześnie nie wyższa niż 65%. Nie możemy dopuścić do kontaktu węży z źródłami ciepła, a także ze środkami chemicznymi, takimi jak paliwo, kwasy, środki do dezynfekcji czy rozpuszczalniki. Mogą one wpłynąć na zmianę fizycznych właściwości węży. Powyższe zalecenia są ważnymi środkami ostrożności, których przedsięwzięcie minimalizuje ryzyko uszkodzenia przechowywanych węży. Nie bez znaczenia jest również sposób ich przenoszenia i składowania.

Odpowiednie składowanie węży

Węże powinny być składowane bez ściśnięć, zgięć czy innych czynników deformacyjnych. Nie mogą mieć kontaktu z innymi przedmiotami czy obiektami, które mogłyby w jakikolwiek sposób je uszkodzić – przeciąć czy przedziurawić. Warto przechowywać węże na suchej powierzchni, najlepiej na specjalnych regałach do tego przeznaczonych. Powinny one leżeć poziomo i nie być ułożone jeden na drugim. Czasami trudno tego uniknąć z powodu ograniczonej przestrzeni, wówczas należy unikać stałych odkształceń węży u dołu składowiska, odpowiednio dobierając wysokość stosu. Węże pożarnicze nie powinny wisieć na hakach czy wieszakach, mimo że często takie obrazki możemy zauważyć, chociażby w telewizji. Podczas przenoszenia węży należy zachować szczególną ostrożność, a także nie wlec ich, nie ściskać i unikać pociągnięć. Jeśli dysponujemy ciężkim modelem węża, należy w celu jego transportu posłużyć się specjalnym wspornikiem.