11 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Sposoby oświetlenia basenów

Wybór właściwego sposobu oświetlenia basenu jest poważnym wyzwaniem projektowym. Od trafności dokonanych wyborów zależy nie tylko efekt wizualny, ale przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo pływalni. To, na jakie oświetlenie zdecydujemy się ostatecznie, zawsze musi być uzależnione od rodzaju basenu i planowanego sposobu jego wykorzystania.

Zastanawiając się nad wyborem właściwego oświetlenia basenu, musimy brać pod uwagę przede wszystkim komfort korzystających z niego osób – zaznacza nasz rozmówca z firmy ASTRAPOOL.

Projektując basen sportowy, trzeba pamiętać o zapewnieniu dobrej widoczności ratownikom, toteż oprócz projektorów podwodnych, obowiązkowo należy zadbać o dobre oświetlenie ogólne. W mniejszych basenach rekreacyjnych największą rolę w oświetleniu niecki odgrywają z kolei projektory podwodne.

Dla ułatwienia prac konserwacyjnych ważne jest zapewnienie dostępu do źródła światła od czoła oprawy, a co za tym idzie, zachodzi tutaj konieczność stosowania zabezpieczeń przed przypadkowym otwarciem. Dobrym pomysłem na naturalne rozświetlenie głębi basenu jest stosowanie jasnych materiałów do wykończenia niecki.

Oświetlenie LED w basenach rekreacyjnych

W basenach przydomowych oraz zbiornikach typowo rekreacyjnych dla obiektów spa i hoteli, bardzo dobrym rozwiązaniem są lampy LED. Oświetlenie ledowe daje znaczne  możliwości wykorzystania światła jako elementu dekoracyjnego.

Diody LED jako oświetlenie basenu mogą emitować światło o różnych kolorach, tworzą wokół wody nastrojową poświatę, mogą też być stosowane do uzyskania rozmaitych efektów dynamicznych. Za ich pomocą projektanci uzyskują ciekawe aranżacje, takie jak kurtyny świetlne, świetlne ścieżki, czy niezwykle widowiskowy efekt gwieździstego nieba.

Dodatkową zaletą oparcia instalacji oświetleniowej w basenie o technologię LED jest poprawa bezpieczeństwa oraz bardzo długa żywotność diod, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Bez względu na to, które z dostępnych rozwiązań znajdujesz najbardziej atrakcyjnym, wybór zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Oświetlenie basenu jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania całego obiektu, toteż przygotowanie instalacji powinno być uwzględnione już na etapie opracowania projektu całości.