26 czerwca 2019

Kategoria:
Inne

Sposoby gromadzenia deszczówki

Skoro wodę potrzebną do podlewania ogrodu, a nawet prania i innych domowych porządków możemy mieć za darmo, to po co za nią płacić? Za zbieraniem i wykorzystywaniem deszczówki przemawia jeszcze inny argument, choć również zorientowany wokół finansów: w świetle prawa woda deszczowa jest ściekiem i za jej odprowadzanie też płacimy. Zastanówmy się, jak uniknąć tych dwóch wydatków, a przy okazji być eko.

Zbieranie wody deszczowej nie jest ani trudne, ani szczególnie wymagające. Korzystając ze zbiornika o dużej pojemności, można zgromadzić ilość wody w pełni wystarczającą do celów gospodarczych. Jakie są najlepsze sposoby gromadzenia wody deszczowej?

Jak zbierać wodę deszczową?

Systemy do zbierania wody deszczowej nie należą do skomplikowanych. Najważniejszym elementem zawsze jest zbiornik, w którym woda będzie gromadzona. Poza tym potrzebny będzie element przekierowujący wodę opadową z rynien do naszego zbiornika. W tym momencie należy zauważyć, że deszczówki nie należy zbierać z dachów z pokryciem azbestowym; najlepszą jakość wody zapewnią tradycyjne dachówki, choć sprawdzą się też zwykłe blachodachówki i pokrycia bitumiczne – podpowiada ekspert z firmy MiM Mariusz Mańkowski.

Zbiorniki na wodę deszczową dzielimy na naziemne i podziemne. Jak można się domyślić, pierwsze z nich ustawiane są na ziemi obok rury spustowej rynny. Do przechowywania wody deszczowej najlepiej jest używać zbiorników z tworzyw sztucznych o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe, zwłaszcza mrozy. Korzystanie ze zgromadzonej wody znacznie ułatwiają specjalne kraniki oraz otwory spustowe do montażu węża ogrodowego.

Jeszcze mocniejszą konstrukcją muszą charakteryzować się zbiorniki podziemne, czyli zakopywane w gruncie. Do pobierania deszczówki z takich zbiorników niezbędna będzie już pompa, sam montaż również będzie bardziej wymagający. Jednak to rozwiązanie ma też swoje zalety – zbiorniki podziemne nie wpływają na wygląd otoczenia, a przy wykorzystaniu odpowiedniej instalacji pozwalają zagospodarować zgromadzoną wodę np. do spłukiwania sedesów itd.

Jak dobrać pojemność zbiornika?

Zbiorniki na wodę deszczową występują w różnych rozmiarach. Przykładowo, naziemne zbiorniki Kingspan dostępne są w pojemnościach od 200 do 9000 litrów. Dobierając pojemność zbiornika, należy brać pod uwagę powierzchnię, z jakiej będziemy zbierać wodę, średnią roczną ilość opadów w regionie i przewidywane zapotrzebowanie. W przypadku domów jednorodzinnych, gdzie deszczówka ma być wykorzystywana głównie w ogrodzie, zwykle montuje się zbiorniki nie większe niż 600 litrów, natomiast w gospodarstwach rolnych lub gdy woda ma być doprowadzona również do domu (np. do prania, sprzątania, spłukiwania toalet), warto wziąć pod uwagę większe pojemności.