20 lipca 2017

Kategoria:
Inne

W jaki sposób wybrać przedszkole dla dziecka

Pójście do przedszkola to przełomowy moment dla naszego dziecka. Z tego powodu chcemy, aby przeżyło ten moment w możliwie najlepszy sposób i aby z codziennej obecności w tym miejscu otrzymało jak najwięcej. Bo nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że przedszkole wywiera na dziecko ogromny wpływ. Jak zatem najlepiej wybrać przedszkole dla dziecka?

Wywiad środowiskowy

Dziś wiele przedszkoli niepublicznych i publicznych ma strony internetowe i tzw. dni otwarte, dzięki czemu możemy sporządzić listę interesujących miejsc, nie wychodząc z domu. Ale to dopiero pierwszy krok. Gdy będziemy już mieli taką listę, trzeba koniecznie ją zweryfikować osobiście. Stare powiedzenie mówi, że jaki pan, taki kram – co oznacza dla nas tyle, że spotykając się z kadrą przedszkola, możemy dowiedzieć się już bardzo dużo o tym, w jaki sposób jest ono prowadzone i czy pokrywa się to z informacjami na stronie internetowej. Warto poszukać również opinii w Internecie. Najczęściej jednak opinie piszę się wtedy, gdy coś nie działa – jeśli więc nie znajdziemy żadnych, to nie musimy się przejmować.

Odwiedzając placówkę, sprawdźmy pomieszczenia, w których przebywają dzieci: sale, łazienki, szatnie, stołówkę oraz ogród – czy są czyste, bezpieczne i zadbane. Zwróćmy uwagę, czy przedszkole „żyje”: czy na ścianie wiszą prace innych dzieci, wyróżnienia, fotografie. Jeśli nie jest ono prowadzone z pasją, to możemy się spodziewać, że również i nasze dziecko będzie traktowane jak zło konieczne.

Drugie życie

Wiele przedszkoli „żyje” również w ten sposób, że oferuje wiele zajęć dodatkowych, takich jak plastyka, muzyka, sport. Warto zapisywać na nie nasze dzieci, jeśli widzimy, że wykazują ponadprzeciętne zdolności w jakiejś dziedzinie. Oczywiście róbmy to z umiarem i obierzmy konkretny kierunek – zapisanie jednocześnie na kilka zupełnie różnych zajęć będzie dla niego nie przygodą i rozwojem, a jedynie przykrym obowiązkiem. Dziś wiele przedszkoli, jak np. przedszkole niepubliczne Wielka Przygoda oferuje profile edukacyjne: językowe, matematyczno-fizyczne, literackie czy plastyczne. Oczywiście ich program jest dostosowany do możliwości maluchów – ma on rozwijać i oswajać z daną tematyką, a nie wymagać i oceniać.