23 maja 2017

Kategoria:
Inne

W jaki sposób wybrać optymalny kompresor?

Sprężarki powietrza, znane również jako kompresory to urządzenia, dzięki którym możliwe jest wykorzystanie powietrza jako nośnika energii i wykorzystanie go do obsługi różnego rodzaju narzędzi. Co należy brać pod uwagę dokonując wyboru kompresora do naszego zakładu, aby mieć pewność, że będzie to trafiony zakup?

Ciśnienie pracy sprężarki

Najważniejszą kwestią przy kupnie kompresora jest zwrócenie uwagi na to, do jakiego ciśnienia wybrany przez nas model jest w stanie sprężyć powietrze. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ przy zbyt niskim ciśnieniu posiadane przez nas narzędzia pneumatycznie mogą działać z obniżoną wydajnością lub całkowicie przestaną pracować. Standardowa wartość ciśnienia, które wykorzystuje do pracy większość narzędzi mieści się w zakresie od 6 do 10 bar. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać kompresor, który będzie generował wyższe ciśnienie – przed zakupem sprawdźmy, jakiego ciśnienia wymagają posiadane przez nas narzędzia, a następnie powiększy je o około 20% (przykładowo dla narzędzi wymagających ciśnienia 6 bar odpowiednim wyborem będzie kompresor wytwarzający ciśnienie ok. 7,2 bar)

Wydajność kompresora

Kolejną istotną kwestią jest wydajność kompresora, czyli ilość powietrza, którą urządzenie jest w stanie przepompować w ciągu jednej minuty przy danej wartości ciśnienia. Parametrem, który powinniśmy brać w tym przypadku pod uwagę jest wydajność efektywna urządzenia. Dobrą praktyką jest wybieranie kompresorów, których wydajność jest wyższa o około 30% od tej wymaganej przez nasze narzędzia. W ten sposób unikniemy spadków wydajności urządzenia np. w razie wystąpienia nieszczelności układu.

Wielkość zbiornika

Każdy kompresor wyposażony jest w zbiornik, który zapewnia płynność pracy urządzenia i brak spadków ciśnienia. Jego wielko powinna być uzależniona od rodzaju narzędzi, które podłączmy do kompresora – jeśli wykonują one długotrwałą pracę, warto zastanowić się na kompresorami ze dużym zbiornikiem. Do pracy narzędziami potrzebującymi krótkich przepływów wystarczy nam kompresor ze zbiornikiem o niewielkiej pojemności.

To najważniejsze parametry, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze kompresora. Wiele osób popełnia błąd, kierując się przede wszystkim mocą silnika. Należy pamiętać, że moc silnika nie ma bezpośredniego przełożenia na wydajność kompresora ani na generowane przez niego ciśnienie. Wysokiej jakości kompresory czeskiej marki Atmos znajdziemy w ofercie firmy Wigropol.