15 września 2017

Kategoria:
Inne

W jaki sposób wybrać odpowiedni system klimatyzacji do biura

Nie od dzisiaj wiadomo, jak ogromny wpływ na efektywność pracowników ma zapewnienie im właściwych warunków pracy. Jednym z kluczowych elementów jest tutaj instalacja odpowiedniego systemu klimatyzacji, dzięki któremu uzyskamy optymalną jakość i temperaturę powietrza. Dobór właściwego systemu zależy od kilku czynników, prezentowanych w poniższym artykule.

Po pierwsze, należy zastanowić się, ile pomieszczeń wymaga klimatyzowania i w jakim stopniu. Tam, gdzie przebywa więcej osób lub gdzie znajdują się emitujące ciepło sprzęty, czyli na przykład kopiarka, potrzebne będzie zapewne urządzenie o nieco większej mocy. Kolejna sprawa to rozmieszczenie tych pomieszczeń, a także możliwości architektoniczne przestrzeni, w której mają się znaleźć poszczególne jednostki systemów klimatyzacji.

Urządzenia przenośne

Jeśli nie mamy warunków, by zainstalować klimatyzator na stałe, jedynym rozwiązaniem może okazać się urządzenie przenośne. Jest ono stosunkowo tanie w momencie zakupu, trzeba jednak pamiętać, że takim klimatyzatorom potrafi być dość daleko do energooszczędności, co generuje dodatkowe koszty w związku z ich późniejszą eksploatacją.

Klimatyzatory typu split

O wiele bardziej efektywne są urządzenia typu split, często wyposażone też w funkcję ogrzewania. Jak tłumaczy specjalista z zajmującej się m.in. klimatyzacją firmy KNO, składają się one z jednostki zewnętrznej (usytuowanej na zewnątrz budynku) i wewnętrznej, która może przybrać formę m.in. naścienną, sufitową, kasetonową (w sufitach podwieszanych) lub kanałową, czyli schowaną nad sufitem.

Multisplit i VRF

Jeśli w klimatyzację wyposażyć chcemy większą liczbę pomieszczeń, warto zainwestować w system tzw. multisplit, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, z których każda może być sterowana oddzielnie. Sprawdza się to szczególnie dobrze w sytuacjach, gdy poszczególni pracownicy mają różne preferencje dotyczące temperatury, kąta nadmuchu czy też siły nawiewu.

Najnowocześniejsze systemy klimatyzacji noszą skrótową nazwę VRF. W przeciwieństwie do klasycznych systemów multisplit, w których na jeden agregat zewnętrzny przypadać może do ośmiu jednostek wewnętrznych, tutaj podłączyć możemy nawet 20 urządzeń. Jest to zarazem system najbardziej efektywny, jeśli chodzi o zużycie energii.

Ukryte koszty, nieoczywiste zyski

Klasa energooszczędności powinna być zresztą jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę podczas zakupu systemu klimatyzacji do biura. Często bowiem okazuje się, że tańsze z pozoru urządzenie ostatecznie kosztuje nas znacznie więcej niż sprzęt droższy, lecz wydajniejszy. Tymczasem inwestycja w lepszy jakościowo system klimatyzacji, który na przykład posiada też funkcję oczyszczania powietrza z pyłów i drobnoustrojów, może naprawdę szybko się zwrócić w postaci zwiększenia efektywności pracowników i rzadszego wybierania się przez nich na zwolnienie lekarskie.