7 lipca 2017

Kategoria:
Inne

W jaki sposób psycholog może pomóc w znalezieniu nowej pracy

Gdybyśmy przeprowadzili ankietę wśród znajomych, co sądzą na temat wizyt u psychologa, z pewnością zdania na ten temat byłyby mocno podzielone. Część z nas uważa, że z porad psychologa korzystają tylko osoby słabe, które mają problem ze swoją psychiką. Dla innych z kolei to dobra alternatywa dla osób, które nie mają bliskich przyjaciół, a chcieliby się komuś zwierzyć. Coraz częściej jednak – słusznie – uważamy, że psycholog to osoba, która pomoże nam sobie poukładać pewne kwestie w życiu, których sami nie jesteśmy w stanie opanować. To obiektywny doradca, który pomoże nam znaleźć rozwiązanie różnego rodzaju problemów, także zawodowych. Jak psycholog może pomóc nam w poszukiwaniu pracy? – Omówimy na dwóch przykładach.

Pierwsza praca, pierwszy stres

Będąc dziećmi, a później nastolatkami, często wielokrotnie zmieniamy „zawód swoich marzeń”. Wbrew pozorom nie często zdarza się, że jeśli młody człowiek w wieku gimnazjalnym założy sobie, że będzie na przykład lekarzem, w przyszłości rzeczywiście tym lekarzem zostanie. Najpierw musi przejść kilka skomplikowanych etapów, które weryfikują jego umiejętności, możliwości i zainteresowania. Wybierając szkołę średnią i jej profil, często robimy to w ciemno, nie mając pojęcia, co będziemy chcieli robić w przyszłości. I tak na przykład wybierając klasę matematyczno-fizyczną, siłą rzeczy zdajemy maturę przede wszystkim z przedmiotów ścisłych, a to pozwala nam się dostać na uczelnię techniczną.

Młodzi ludzie bardzo często brną w edukację, mimo że umysł podpowiada im coś zupełnie innego – dowiadujemy się w Akademii Rozwoju Natalia Konarkowska z Wrocławia. Nie chcą zawieść rodziców, więc studiują, choć kierunek jednak im nie odpowiada. Później mają problem ze znalezieniem pracy i to ich zniechęca.

Wizyta u psychologa pomoże wybrać między dwiema drogami: przebranżowieniem się i poszukiwaniem pracy przy czymś, co rzeczywiście będzie nas interesowało, albo zaciśnięciem zębów i szukaniu dalej. Psycholog pomaga nam przepracować własne myśli i przekonania. Jeśli dodatkowo jest to doradca zawodowy, pomoże nam w kwestiach technicznych: skomponowanie CV, listu motywacyjnego, wskaże, jak i gdzie szukać pierwszej pracy, jak zachowywać się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej i jak się do niej przygotować.

Poszukiwanie pracy po zwolnieniu

Większość osób zwolnienie z pracy przeżywa bardzo mocno, nie tylko dlatego, że przez pewien czas na konto bankowe nie będą spływały kolejne wypłaty. Przeżywamy to, ponieważ jesteśmy z pracą bardzo związani, nawet jeśli nie bardzo za nią przepadamy. O co pyta nas nowo poznana osoba? Oczywiście o imię, a później pada „Skąd jesteś? Gdzie pracujesz?”. To okropne uczucie, odpowiedzieć, że nigdzie nie pracujemy. Kiedy tracimy stanowisko, zwłaszcza po długim stażu w danej firmie, poszukiwanie nowej pracy, często nie wiemy, jak się za to zabrać. Rozrzucamy swoje CV w chaosie po firmach, które akurat przyszły nam na myśl. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, psychologa, możemy spodziewać się, że dostaniemy w zamian klarowny schemat, jak i gdzie szukać nowej pracy. Doradca zawodowy jest w stanie udzielić wskazówek nawet osobom, które pracują w branżach niszowych. Wskaże nam specjalne metody, jak skutecznie poszukiwać pracy. Jak nie być natrętnym, ale jednocześnie dać się zauważyć. Jak stworzyć CV, list motywacyjny i portfolio, by przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy. Jak sprawić, by po rozmowie kwalifikacyjnej zechciano zatrudnić akurat nas. Większość dużych firm zatrudnia osoby, które zajmują się stricte kadrami i zatrudnieniem nowych pracowników, są to osoby wykwalifikowane, które znają najnowsze trendy w PR. Doradca zawodowy nam o nich opowie i uświadomi nas, jak to wygląda od kuchni.