20 lipca 2017

Kategoria:
Inne

W jaki sposób przygotować się do podróży autokarem?

Im bliżej sezonu wakacyjnego, tym więcej czasu poświęcamy przeglądaniu ofert hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Zanim jednak zarezerwujemy pobyt w wybranym miejscu, zastanówmy się jak do dotrzemy do naszego celu. Jedną z opcji jest autokar, czyli stosunkowo tani i bardzo mobilny środek transportu, którym dostaniemy się do wielu nawet bardzo odludnych miejscowości. Często jednak podróż autokarem trwa kilkanaście godzin i może być bardzo wyczerpująca – jak się do niej należycie przygotować, by nie odczuć jej negatywnych skutków?

Komfort przede wszystkim

Nasz komfort podróży w znacznej mierze decyduje od standardu autokaru, którym podróżujemy. Warto zatem wcześniej zapoznać się z ofertą przewoźnika, by przekonać się, na jakie udogodnienia możemy liczyć w czasie jazdy – dla przykładu firma Emka Trans oferuje swoim klientom autokary wyposażone m.in. w klimatyzację, dwa telewizory, lodówkę oraz WC. Najbardziej optymalną opcją jest korzystanie z usług firm autokarowych, które już znamy. Jeśli musimy jechać autokarem nowego przewoźnika, dobrze jest poszukać informacji o taborze na jego stronie internetowej lub ewentualnie opinii na temat przewozów. To, czy podróż minie nam wygodnie zależy również w pewnym stopniu od naszego przygotowania – jeśli zamierzamy spać w czasie jazdy, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę na kark, która będzie amortyzować wstrząsu oraz ewentualnie w stopery do uszu i opaskę na oczy.

Bagaż podręczny

Bagaż, który zabieramy ze sobą na wyjazd koniecznie powinniśmy podzielić na główny oraz podręczny – pierwszy z nich umieszczamy w bagażniku, drugi zaś zabieramy ze sobą do przedziału pasażerskiego. W bagażu podręcznym powinny znajdować się przede wszystkim nasze dokumenty (np. paszport jeśli wybieramy się za granicę), drogocenne przedmioty (np. laptop, aparat fotograficzny), prowiant na drogę oraz inne przedmioty, które przydadzą nam się w czasie jazdy. Koniecznie w bagażu podręcznym powinny znaleźć się również brane przez nas leki.

Jedzenie na czas podróży

Na wielogodzinną jazdę na pewno przyda nam się coś do jedzenia. Najlepszym wyborem będą lekkostrawne, zdrowe przekąski, np. kanapki z chudą wędliną lub serem, owoce lub batoniki owocowe oraz woda niegazowana. Dla komfortu swojego i współpasażerów raczej powinniśmy unikać tłustego, wydzielającego intensywne zapachy jedzenia. Ponadto dobrze jest racjonalnie dawkować jedzenie – postoje w czasie jazdy są dość rzadkie, a autokary zazwyczaj nie posiadają własnych toalet.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Częstym problemem przy podróży autokarem jest choroba lokomocyjna. Jeśli mamy skłonność do nudności czy zawrotów głowy podczas jazdy, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie leki, a także pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam złagodzić przykre objawy: nie siadać blisko osi kół, nie czytać w czasie jazdy, nie obserwować bliskiego otoczenia za oknem, w miarę możliwości zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza. Dobrze jest również zawczasu zaopatrzyć się w chusteczki oraz torebki foliowe.