22 marca 2017

Kategoria:
Inne

W jaki sposób działają wtryskarki

Tworzywa sztuczne przyniosły nam rewolucję w tylu dziedzinach, że nie sposób to sobie wyobrazić. Przemysł przetwórczy musiał szybko zaadaptować się do możliwości, jakie daje nowy materiał. Jednym ze sposobów efektywnego wykorzystania plastiku jest jego formowanie na drodze wtryskiwania. Służą do tego wtryskarki. W jaki sposób działają te urządzenia?

Tworzywa sztuczne – właściwości

Tworzywa sztuczne zdominowały rynek dzięki swoim właściwościom. Obecnie mamy kilkaset rodzajów plastiku i stale ich przybywa. Każdy typ różni się nieco od pozostałych, ale co do zasady plastikowi można przypisać następujące cechy: trwałość (do kilkuset lat), plastyczność, ciągliwość, formowalność, izolowanie ciepła i prądu oraz wiele innych. Obróbka tworzyw sztucznych doskonale wykorzystuje wszystkie te właściwości.

Z uwagi na niski koszt produkcji oraz praktycznie nieograniczone zastosowania plastik zawojował liczne branże. Wystarczy rozejrzeć się wokoło, aby przekonać się, że nasze życie usłane jest plastikiem, który zastąpił lub wzbogacił takie materiały, jak: drewno, metal, tkaniny naturalne, szkło, ceramika, kamień i wiele, wiele innych. Z powodu ogromnego zapotrzebowania na wyroby z plastiku konieczne było opracowanie szybkiej i wydajnej metody wytwarzania półproduktów i produktów z tworzyw sztucznych. Służą temu m.in. wtryskarki.

Co to jest wtryskarka?

Wtryskarka to urządzenie zaliczane do obrabiarek. Służy ona do formowania wtryskowego tworzyw sztucznych. Jej główne elementy to zasobnik na surowiec oraz ogrzewany cylinder. Surowcem jest w tym przypadku tworzywo sztuczne w postaci granulatu, rzadziej płatków. W cylindrze ulega ono stopieniu do postaci, która daje się wtryskiwać. Ślimak lub tłok przetłacza upłynnione tworzywo do formy, a tam zastyga ono dzięki pracy układu chłodzenia, zyskując pożądany kształt.

Wtryskarki to urządzenia wydajne i stosunkowo proste pod względem zasady działania. Występuje bardzo dużo modeli wtryskarek. Różnią się rozmiarami, wydajnością i precyzją kształtowania. Usługi wtryskiwania świadczy np. firma Noex, która dysponuje pracownią wtryskiwania złożoną z aż 25 maszyn najwyższej jakości.