7 marca 2017

Kategoria:
Inne

W jaki sposób działają łożyska oporowe

Łożyska oporowe stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przeniesienia nacisku w celu rozłączenia sprzęgła. Elementy te zbudowane są na podstawie łożysk tocznych, jednak posiadają również dodatkowy pierścień zewnętrzny. Łożyska oporowe dostępne są w kilku wariantach, najczęściej ich budowa oparta jest na łożyskach walcowych lub kulkowych, jednak stosuje się także łożyska oporowe oparte na elementach stożkowych lub igiełkowych.

Charakterystyka łożysk oporowych

Elementy te w większości przypadków są prowadzone w tulei, która jest kołnierzowo zamocowana do przekładni. Taki montaż powoduje, że przekładnia jest przemieszczana promieniowo wewnątrz łożyska oporowego, co gwarantuje po zamontowaniu idealne wycentrowanie w stosunku do końcówek sprężyny talerzowej.

Występujący pomiędzy wałeczkami a bieżnią profil styku sprawia, że podczas występowania silnych obciążeń, wszystkie naprężenia mają korzystniejszy rozkład. Właściwość ta jest również pożyteczna w trakcie występowania niewspółosiowości, spowodowanej zbyt wielkim obciążeniem.

Zastosowanie łożysk oporowych walcowych

Łożyska oporowe walcowe opierają się na konstrukcjach dwu- lub trzyrzędowych, natomiast kulkowe na jedno- lub dwurzędowych. Występują w kilku wersjach: z pełną liczbą wałeczków lub z koszykiem. Oprócz tego wyróżnia się także łożyska oporowe zawierające kołnierz stały, kołnierz oporowy lub w wersji pozbawionej kołnierza. Ta ostatnia opcja, ze względu na zwiększoną wrażliwość na obciążenia osiowe, wymaga jednak zastosowania podkładek oporowych.

Łożyska oporowe stożkowe oraz igiełkowe

Łożyska oporowe o konstrukcji stożkowej lub igiełkowej są stosowane znacznie rzadziej. W wersji stożkowej łożyska te opierają się na konstrukcji dwurzędowej, natomiast w wersji igiełkowej na jednorzędowej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przenoszenia także obciążeń promieniowych i osiowych.

Jeżeli szukasz dobrego dostawcy różnego rodzaju łożysk tocznych, koniecznie zainteresuj się ofertą firmy Metex, która jest autoryzowanym dystrybutorem na polskim rynku łożysk niemieckiej firmy FAG.