21 września 2017

Kategoria:
Inne

W jaki sposób działają cylindry hydrauliczne

Cylindry hydrauliczne to specjalistyczne podnośniki służące do samodzielnego podnoszenia dużych ciężarów. Stosowane są do przenoszenia ładunków o wielotonowej masie, np. maszyn przemysłowych. Mogą nie tylko unosić ładunek, ale także przepychać go lub ciągnąć. Cylindry hydrauliczne to urządzenia bardzo wszechstronne, które mogą pracować w każdej pozycji, nawet pod wodą. Wyjaśniamy jak działają cylindry hydrauliczne.

Czym są cylindry hydrauliczne

Cylindrami hydraulicznymi nazywamy siłowniki hydrauliczne, które cechuje bardzo duży udźwig – sięgający od 4 aż do 1100 ton. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle stoczniowym, przy budowie mostów, podczas prac remontowych, a także w hutnictwie. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów cylindrów:

  • siłowniki hydrauliczne kompaktowe,
  • cylindry z powrotem sprężynowym,
  • cylindry aluminiowe,
  • cylindry jednostronnego i dwustronnego działania.

Cylindry to urządzenia autonomiczne, ale można je łączyć w zestawy za pomocą odpowiednich akcesoriów. Mogą wówczas pracować wspólnie z pompą ręczną albo elektryczną, zestawy można również wyposażyć w manometr przeznaczony do kontroli ciśnienia roboczego podczas pracy – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Zakład Hydrauliki Siłowej.

Jak działają cylindry hydrauliczne

Cylinder hydrauliczny (lub: hydrauliczny siłowy), to najprostszy silnik hydrauliczny. Zamienia on energię ciśnienia cieczy do niego dostarczanej na mechaniczną energię ruchu postępowego lub postępowo-zwrotnego.

Ze względu na prostą konstrukcję, pewność ruchu oraz możliwość uzyskania dużych sił przy małych, regulowanych prędkościach przemieszczania, siłowniki hydrauliczne wykorzystywane są w urządzeniach i maszynach górniczych. W ich przypadku cylindry stosuje się do:

  • przemieszczania organów urabiających,
  • przepychania wozów w większości urządzeń służących do mechanizacji robót pomocniczych,
  • przesuwania przenośników.

Ponadto, siłowniki hydrauliczne stanowią podstawowy element indywidualnej oraz zmechanizowanej, hydraulicznej obudowy górniczej.

Rodzaje cylindrów

Wyróżniamy cylindry hydrauliczne dwustronnego oraz jednostronnego działania. W cylindrach jednostronnego działania suw roboczy odbywa się tylko w jednym kierunku, natomiast w cylindrach dwustronnego działania, suwy odbywają się w obu przeciwstawnych kierunkach. W cylindrach hydraulicznych jednostronnego działania musi nastąpić wymuszenie powrotu tłoka do pozycji wyjściowej oraz usunięcie cieczy z komory roboczej. Może być to wykonane przy pomocy sprężyny ściskanej w czasie suwu roboczego. Sprężyna ta, kiedy siłownik pozostaje w spoczynku, zapewnia powrót tłoka. Zdarza się, że ciężar tłoczyska, urządzenia roboczego lub zewnętrznego obciążenia wystarcza do wykonania tej pracy.

Podsumowanie

Cylindry hydrauliczne należą do jednych z najczęściej wykorzystywanych elementów hydrauliki siłowej. Z powodzeniem używane są do napędzania maszyn i urządzeń. Dzięki zastosowaniu w nich oleju zamiast cieczy, uzyskiwana w nich energia jest bardzo duża, a praca wydajniejsza. Nawet niewielki cylinder hydrauliczny jest w stanie unieść nawet kilkaset ton, dzięki czemu to urządzenia niezastąpione w podnoszeniu, przesuwaniu i przepychaniu dużych ciężarów.